Попладневната дремка штити од срцев удар, и Ајнштајн практикувал да дремне

Заедничко истражување спроведено од медицинските факултети во Атина и во Харвард покажало дека проценетата опасност од смртни исходи од срцевите заболувања е дури 34 отсто помала кај луѓето што спијат попладне.

Овој одмор е особено ефикасен за вработените мажи, особено за пилотите на долгите комерцијални линии. Научниците утврдиле дека само еден час одмор во текот на летот, ја зголемува будноста на пилотот, концентрацијата и вниманието во наредните 10 часа.

Ако дремнат само 26 минути, додека копилотот управува со авионот, општата претпазливост и будност се зголемува за 54 отсто, а професионалната способност за 34 отсто.

Исто така, утврдено е дека „попладневните спијачи“ помалку страдаат од несоница ноќе, а дека нивниот сон во континуитет е подолг за 20 минути. Дека попладневното дремење е многу важно за телото и мозокот, потврдуваат и многубројни светски умови, меѓу кои и Алберт Ајнштајн, кој редовно дремел во својата фотелја со молив в рака.

Тој се будел кога моливот ќе паднел и ќе удрел на подот. На тој начин се спречувал себеси да западне во длабок сон, по кој неговите мисли не би биле целосно бистри.

Слични објави

Ријана во СЕКСИ БИКИНИ покажа зошто е една од најголемите МОДНИ ИКОНИ (ВИДЕО)

Igor

Откако и двајцата им раскинаа на партнерите, Лејди Гага и Бредли Купер сега очекуваат бебе?! (ФОТО)

Igor

Наташа Беквалац се расплаче во среде емисија и побара да се прекине снимањето (ВИДЕО)

Igor

ШАКИРА и ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ ќе настапат на полувремето на Супербол

Igor

Па, дали е ова можно? Нема да си верувате на ушите и очите! Слушнете каква песна и спот ни доаѓаат од Струмица (ВИДЕО)

Igor

За љубителите на виното: Апликација за светски искуства и сортни вкусови

Еспресо

Остави Коментар

3 × 1 =

Слични објави

Заев: Се надевам Тамара сите ќе нѐ направи горди!

Igor

ЏОН СНОУ од „Игра на престоли“ МРТОВ ПИЈАН! (ВИДЕО)

Igor

Северина на премиерата на „Игра на тронови“

Igor

Турунџиева го направи првото селфи со внукот (ФОТО)

Igor

ЕВЕ ЗОШТО Тијана нема да патува заедно со Тамара на Евровизија

Igor

Заборавената англиска кралица: Владеела само девет дена, а била погубена на 16 години по наредба на нејзина роднина (ВИДЕО)

Еспресо