Полански номиниран за 12 француски Оскари, а жените бесни: Му се оддава почит на насилник и педофил!

Активистки од неколку феминистички кампањи ја обвинија Француската филмска академија за поддржување на „насилник и педофил во бегство“, откако режисерот Роман Полански беше номиниран за 12 Цезар награди.

Француската филмска академија ги доделува наградите Цезар, кои практично се француски пандан на популарните Оскари.

За овие награди, Роман Полански доби 12 номинации, што групите за поддршка на жените жртви на насилство го процениле ова како директна пофалба на насилник.

Во 1978 година Полански побегна од САД, откако призна дека силувал 13-годишно девојче и оттогаш се води како бегалец од американската правда.

Неговиот филм „Офицер и шпион“ е номиниран за 12 награди Цезар, вклучувајќи ја и онаа за најдобар режисер.

Минатата година и француската фотографка Валентина Моние го обвини Полански дека ја принудил на сексуални односи кога имала само 19 години, во швајцарски скијачки центар.

Француската феминистичка група „Osez Le Feminisme“ ги оцени номинациите како срам за Академијата и бојкотирање на движењето #МеТоо.

За овие награди номинирана е и актерката Адел Ханел, која претходно обвини еден француски режисер дека ја силувал кога имала 12 години.

Од друга страна, претседателот на француската академија, Алан Терзан, смета дека при носењето на вистинската одлука за доделување на наградите, „академијата не треба да ја зема во предвид моралната страна на авторот“.

Слични објави

Славниот готвач ја оставил 30 години помладата љубовница, а таа сега му покажала што пропушта

Еспресо

Погледнете што му направи Герогина на Кристијано пред тренинг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Победник на Евровизија се венча на Вис во Хрватска

Igor

КРАЛИЦА НА ГОЛОТИЈАТА: Манекенката годишно заработува околу 35 милиони денари

Igor

Џенифер Лопез прошета накит вреден 9 милиони долари (ФОТО)

Еспресо

Во чии раце ќе заврши наследството на Кирк Дагас од 60 милиони долари?

Еспресо

Остави Коментар

пет + 8 =

Слични објави

Мерил Стрип го продава станот во Њујорк за 18 милиони евра, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Igor

Меган и Хари покажаа колку се променил Арчи: Тој е весело бебе, а оваа физичка карактеристика ја наследил од Хари (ФОТО)

Igor

Рафаел Надал утре се жени! Папараците ја опседнаа Мајорка, местото на венчавката е вистински рај! (ФОТО)

Igor

Џенифер Лопез во елемент: Сакала да ги истакне мускулите, а ги покажала ГАЌИЧКИТЕ (ФОТО)

Igor

Колку кучиња гледате на сликата? Одличен тест за вашата ментална старост!

Васко Спасоски

Рита Ора побегна на село од коронавирусот

Еспресо