Осаменоста убива: Не само психички, страда и вашето физичко здравје!

Американски научници тврдат дека страда целиот организам. Најновата студија открива дека осаменоста може да го доведе нашето тело во смртна опасност.

Истражувачи од Универзитетот во Чикаго откриле дека осаменоста може да предизвика имунолошки дефицит, како и голем број сериозни нарушувања. За да ги разберат ефектите на изолацијата врз човечкото тело, научниците направиле истражување на група мажи и жени постари од 50 години на низа тестови.

Меѓу учесниците во експериментот биле и оние кои се чувствуваа многу осамено и друга група во која лицата се чувствуваат исполнето, опкружени со семејството и пријателите.

Мистеријата е решена во областа на генетиката – истражувачите забележале дека одредени гени (поврзани со имунолошкиот систем) се многу поактивни кај луѓето кои страдаат од изолација.

Оваа прекумерна активност негативно влијае на функционирањето на имунолошкиот систем, што ги забрзува воспалителните процеси кои можат да предизвикаат разни, и пред сè, кардиоваскуларни патологии – со други зборови, го прават лицето значително поподложно на сериозни имунолошки и кардиоваскуларни состојби, кои може да бидат опасни по животот.

Експертите заклучија дека лошото функционирање на имунолошкиот систем може да доведе до повлекување. Така што, може да се заклучи дека процесот оди во двете насоки – осаменоста доведува до соматска болест, но исто така лошиот имунолошки систем „влече“ кон самотија.

Слични објави

Татјана Алексиќ: Кој чисти знае како се топат калории

Еспресо

Пејачката Аланис Морисет повторно бремена

Igor

Погледнете го братот на Здравко Чолиќ: Сличноста е неверојатна (ФОТО)

Igor

Лепа Брена коментираше на провокативното видео од нејзината снаа Александра Пријовиќ! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Хит фризура за летото: Кратката коса е повторно во мода (ФОТО)

Igor

Тамара Тодевска во друштво на најинспиративните жени од Балканот!

Еспресо

Остави Коментар

17 − 15 =

Слични објави

Сталоне објави фотографија од Арнолд Шварценегер со која го исмеја стариот пријател (ФОТО)

Igor

Сите гледаа во нејзиното деколте: Бујната манекенка очигледно не носела градник (ФОТО)

Igor

Каде грешите кога ќе одлучите да живеете заедно со партнерот?

Еспресо

ПРОНАЈДЕТЕ ГО СВОЈОТ СТИЛ: Како да ги изберете совршените очила за сонце?

Igor

Им ги уништи животите на ФУДБАЛЕРИТЕ КОИ ЈА ПЛАЌАА, а сега лежерно се шета во Кан…

Igor

Почина познатиот актер: Неговото срце запрело на ОТВОРЕН ПАТ

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian