Најмладите улични свирачи си ги остварија соништата и станаа светски шампиони (ФОТО)

Тие и ден-денес ги остваруваат своите соништа и вредно работат на себе.

Уличните свирачи од Кнез Михајлова ја напуштиле Србија во 2010 година, кога победија на натпреварувањето „Јас имам талент“. Во меѓувреме станаа прваци на светот и сега живеат во Австрија.

Дарко Пилер вели дека и ден-денес ги остваруваат своите соништа и вредно работат на себе.

View this post on Instagram

😎

A post shared by Danijel Piller (@danijelpiller) on

– Животот ни се промени од корен, веќе речиси ги остваривме нашите животни цели. Ќе ги остваруваме и понатака. Во Австрија се преселивме во 2011 година, брат ми и јас завршивме музички конзерваториум, а сега сме вработени како солисти во Војниот оркестар. Свириме соло коцерти со Австрискиот оркестар, постојано се напредува и тоа се големи настапи. Што се однесува до нашата сестра, таа за жал малку ја зафрли виолината и се занимава со други работи. Со шминка, јога и со такви женски работи – вели тој и додава дека со наградата од 100.000 евра од победата во „Јас имам талент“ успеале да купат стан во Белград во кој доаѓаат кога обврските им го дозволуваат тоа.

Дарко открива дека тој и братот Даниел се исклучително горди што станале троикратни прваци во светот во камерна музика.

– По „Јас имам талент“ продолживме многу да вежбаме и да се трудиме. Одевме на разни натпреварувања и така станавме трикратни прваци во светот во камерна музика. Свиревме на разни турнеи, низ Јапонија и Европа. Настапиваме и со еден од најголемите австралиски комичари Ото Шенк, раскажа тој и откри дека за малку им „побегнала“ една награда на едно популарно австралиско натпреварување.

– Учествувавме во шоуто „Голема шанса“, кое е слично на натпреварувањето „Јас имам талент“ и го освоивме второто место. Постоеше тогаш приказна дека доста пати победата ја однеле странци, и дека време било да ја освои некој Австриец. Господинот од жирито Петар Рап имаше коментар дека не сме можеле да победиме бидејќи сме од Србија.

Славата не ги променила

Дарко истакнува дека бројните успеси и славата во која уживаат во Виена не ги променила.

– Не се променивме, останавме исти. Знаеме дека мора да се работи и вежба, мора човек да остане нормален за и понатака да напредува во животот и да ги оствари своите соништа, изјави Дарко.

Слични објави

Дупер се збогува со Мартина и Авалон

Igor

Тијана не може да скрие колку се гордее со својот син

Igor

Анџелина Џоли е вљубена во туѓ маж!

Igor

Имала повеќе од 100 љубовници, а еден ден по породувањето сакала да се убие: Фаталната Брижит Бардо (ФОТО)

Igor

Кејт Мидлтон повторно воодушевува со скромноста: Идната кралица носи чизми стари 16 години (ФОТО)

Еспресо

Ниту Ирина, ниту Гага – Бредли Купер во врска со 8 години постара актерка?

Igor

Остави Коментар

пет × четири =

Слични објави

Мајкл Даглас ги откри последните зборови на неговиот татко Кирк: Не знам дали се шегуваше! (ВИДЕО)

Еспресо

Поради овие РАПЕРИШТА – фраеришта ќе го славите животот!

Igor

ЦЕЦА ПОВТОРНО ЕКСПЕРИМЕНТИРА: Со ОВАА промена ги изненади сите обожаватели

Igor

Поради голите гради кои ѝ „испаѓаа“ од комбинезонот, Рита Ора во центарот на вниманието во Париз! (ФОТО)

Еспресо

Сите велат дека од неа ја наследила убавината! Еве како во младоста изгледала мајката на Кетрин Зита Џонс (ФОТО)

Еспресо

Ги следи трендовите: Џулија Робертс на 52 години во најпосакуваните панталони за оваа сезона (ФОТО)

Еспресо