Најмладиот член на Менса има 3 години и IQ 142! (ФОТО)

За да пристапите во Менса, треба да имате IQ во горните 2% од популацијата, а малиот Британец има IQ 142. Резултат од 145 и повеќе имаат генијалци или скоро генијалци.

Махамад Хариз Хадзим (3) веќе течно чита, пишува, решава математички задачи и може да ви ги објасни научните принципи позади формирањето на дожд, пишува New York Times.

Минатата недела го повикале да се придружи на Менса и малиот Надзим моментално е најмладиот член на таа организација во светот. Најмладиот член општо некогаш имал 2 години и 4 месеци.

Малечкиот Мухамад својата покана ја добил откако детскиот психолог го тестирал со тестот за интелегенција Stanford-Binet.

„Му честитам на мојот многу, многу паметен син. Мојот минијатурен паметниковец уште во својата рана доба е повикан да биде член на Менса“, напишала мајката на Мухамад, Нур Анира Асјикин на Инстаграм.

View this post on Instagram

The Gruffalo 🌞

A post shared by LITTLE HARYZ (@haryznadzim) on

Својот син го опишала како типично 3-годишно момче кое сака да си игра со глина и лего-коцки, а направила и профил на Инстаграм кој е посветен на него. Таму може да се види како малиот чита, пее песни, прераскажува приказни и изведува едноставни пресметки.

„Високото IQ е како кутија со алат, дава на децата опрема за подобро да учат, но тие секако треба да вложат труд и вежбање за да станат стручњаци во нешто“, рекла портпаролката на Менса, Ан Кларксон и додала дека тоа што го прави Мухамад единствен е неговата способност за процесирање на информациите и вештината на многу брзо учење.

Слични објави

Меланија Трамп е модна инспирација: Со овие комбинации го воодушеви светот (ФОТО)

Igor

Откриена содржината на емотивното писмо на принцезата Дајана: Ја претчувствувала судбината на помладиот син?

Еспресо

Призна дека жали за изборот: Поранешниот крал се огласи првпат по снимките каде неговата жена има секс (ФОТО)

Igor

Вака изгледаат велигденските јајца на пејачката Тамара Тодевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Легендарните „Deep purple“ имаат нова песна и спот: Преслушајте ја „Throw my bones“ (ВИДЕО)

Еспресо

Легендарната пејачка со песната „I will survive“ демонстрираше како да се заштитат луѓето од коронавирус! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

9 + 11 =

Слични објави

ЏОРЏ КЛУНИ ЗАГРИЖЕН: Не сакам нашите деца да станат мета

Igor

Едвај стоел на нозе: Бен Афлек мртов пијан (ВИДЕО)

Igor

„Подобра си од Џеј Ло, таа ништо не ти може“: Нереална фотка на испотената Хали Бери (54) (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 25 март: Љубов, кариера и здравје!

Васко Спасоски

НА ХАРИ ЌЕ МУ СЕ СЛОШИ: Бившиот дечко на Меган е толку сладок што го нарекуваат ШЕЌЕР (ФОТО)

Igor

Уште аплаузи недостигаа! Оваа атрактивна девојка се прошета како да е на модна писта (ФОТО)

Igor