Најлесни за хакирање: Овие 10 лозинки се најупотребувани во 2020 година, се пробиваат за една секунда

Откако ќе го прочитате текстов ќе размислите двапати пред да смислите нова лозинка.

Компанијата NordPass направи листа со десетте најчесто употребувани лозинки, анализирајќи повеќе од 275 милиони лозинки изложени во јавност, по откриени од хакерски напади.
Ова се најчесто користените лозинки за кои е потребна само една секунда за да се хакираат.

1. 123456 – помалку од една секунда за хакирање

2. 123456789 – помалку од една секунда за хакирање

3. picture1 – 3 часа за хакирање

4. password – помалку од една секунда за хакирање

5. 12345678 – помалку од една секунда за хакирање

6. 111111 – помалку од една секунда за хакирање

7. 123123 – помалку од една секунда за хакирање

8. 12345 – помалку од една секунда за хакирање

9. 1234567890 – помалку од една секунда за хакирање

10. senha – 10 секунди за хакирање

Повеќе од половината лозинки (56%) се повторуваат по неколку десетици до неколку милиони пати, а само 44 проценти од лозинките биле уникатни, односно никаде не се повторувале.

Од NordPass ги советуваат корисниците на интернет да не користат шаблони за лозинки за нивните профили на социјалните мрежи. За подобра заштита препорачуваат промена на лозинката на секои 90 дена со комбинација од големи и мали букви и креирање различни лозинки за секој профил.

Слични објави

Со кого вашиот партнер најпрвин ве запознал? Тоа открива многу за него!

Igor

Несекојдневна операција во Лондон: Свирела виолина додека ѝ го оперирале мозокот (ВИДЕО)

Еспресо

КАКО ИЗГЛЕДА ДЕНЕС ЕСМЕРАЛДА? Ја гледавме во серијата, стана зависничка, а потоа исчезна од ТВ (ФОТО)

Igor

ПОВТОРНО СРЕЌНА: Мајли се всели со девојката која е ВИНОВНА за нејзиниот развод

Igor

Пие човечка крв, избегнува светлина и работи од 9 до 17: За себе тврди дека е вампир стар 600 години (ФОТО)

Еспресо

Авалон го прекина договорот со Дупер – ПРИЧИНАТА ќе ве изненади

Igor

Остави Коментар

четири × 2 =

Слични објави

Поранешна учесничка во „Парови“: Ме киднапираа и ми се закануваа дека ќе ме фрлат во Скадарско езеро (ФОТО)

Igor

Германски колачиња со зачини

Igor

НЕ ИМ Е ЛЕСНО НА МАЖИТЕ: Од овие машки личности вашето момче навистина се плаши

Igor

Со нив се од времето кога немаа пари, ниту играа за познати клубови: Пандев, Нестровски и Трајковски се вистински среќници (ФОТО)

Igor

Имате НОВА ВРСКА и сакате да пројде подобро од старата? Еве како!

Igor

Летна комбинација за десетка: Џенифер Анистон не знае да погреши (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian