Најдепресивниот ден во годината: Ако денеска не сте расположени, не сте единствените

Третиот понеделник во јануари во светот важи за најдепресивниот ден во годината.

Токму овој ден, познат и како Blue Monday, почнуваат да се чувствуваат последиците од долгата зима, празниците поминаа, сметките се празни, а новата платите уште не е ни на повидок.

Психологот Клиф Арнал од Универзитетот во Кардиф математички пресметал зошто токму овој ден е најдепресивен.
Формулата со која Клиф пресметал дека баш овој ден е најдепресивен во годината како фактори ги има временските услови, долговите на сметките, терминот кога ќе пристигне следната плата, фактот дека никој не ги одржал новогодишните одлуки и ветувања, ниското ниво на мотивација…

Изразот Blue Monday станувал сѐ попопуларен, па во 2014 година многу компании почнаа да го користат за промотивни цели.
Пред две години, Клиф Арнал изјави дека неговите намери никогаш не биле да го направи овој понеделник негативен, туку да ги инспирира луѓето да одат напред и да донесат некои големи животни одлуки.

Арнал пресметал и кога е најсреќниот ден во годината. Според него, во зависност од тековната година, најсреќниот ден се паѓа приближно меѓу 21 и 24 јуни.

Слични објави

Нејзиниот љубоморен испад стана ВИРАЛЕН ХИТ: БИЈОНСЕ му го прости неверството, но не му го заборави (ВИДЕО)

Igor

Крајот на ноември носи огромна промена за овие три хороскопски знаци

Еспресо

ФОТО: Господин Бин ги обвини „Пријатели“ дека се плагијатори

Еспресо

Совршени локни: Направете сами спреј за најубавите локни на светот! (ВИДЕО)

Igor

Ида Протугер Вељковиќ: Како кормилото на мојот живот го земав во сопствени раце

jasmina.kantardzieva

ЈА ПОЛЕАЛЕ СО БЕНЗИН: Соседот гледал како се обидуваат да ја запалат куќата на МИРОСЛАВ ИЛИЌ

Igor

Остави Коментар

16 − четири =

Слични објави

Куче и лисица: Необично пријателство кое морате да го видите (ВИДЕО)

Еспресо

Зошто тропаме трипати во дрво? Еве како настанал обичајот со кој го бркаме малерот!

Еспресо

КАРЛЕУША ВО МОЌНО ИЗДАНИЕ: Им се обрати на „хејтерите“, а еве колку чинат хеланките кои ги носеше

Igor

Страствениот бакнеж потврди дека се во врска (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Д-р Ирена Витановска: Дебелината е голем проблем, но и диетите се само со краток ефект

Еспресо

Паметните луѓе живеат во неред, пцујат и доцна си легнуваат

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian