Најдебелото дете на светот со 192 килограми: Арја Перман загуби 108 килограми, а еве како изгледа сега (ВИДЕО)

Арја Перман (14) се хранел само со нездрава храна, се капел во мал базен во својот двор, а дури не одел ниту на училиште, бидејќи движењето претставувало сериозен предизвик за него, а таквиот начин на живот доведе до тоа да има 192 килограми, поради што ја доби титулата за најдебело дете на светот.

– Тој за еден оброк јаде како за две лица. Секогаш е уморен и се жали на потшкотии при дишењето. Само јаде и спие или поминува време во базенот – рекла неговата мајка во една прилика за медиумите.

Фото: Профимедиа

Еден доктор му дал строга диета која се базира на овошје и зеленчук, а притоа Арја морал секојдневно да шета, тренира, плива, па по четири месеци загубил девет килограми.

Неговите родители биле многу загрижени за здравјето на својот син, па во разговор со докторите одлучиле да го испратат на операција која ќе му го спаси животот.

Арја е опериран пред две години, а во моментот на интервенцијата имал 186 килограми, додека еден месец по операцијата тежел 169 килограми.

Фото: Принтскрин

Неговата мајка вели дека Арја и натаму е гладен, но дека по операцијата неговиот организам веќе не е подготвен да прими толку голема количина на храна.

Од операцијата до денеска Арја Перман успеал да ослаби 108 килограми, а го очекува операција за затегнување на кожата која буквално виси од неговото тело, како последица на наглото слабеење.

 

Слични објави

Сè за Оскарот: Еве колку чини, како го добил името и дали навистина е од злато

Еспресо

Брајан Адамс доаѓа во Скопје, а ова строго го забранил… (ФОТО)

Igor

Емили Дикинсон, девојката со писмата и белиот сомот

Слободен печат

Ноне го покажа новото момче (ФОТО)

Igor

БЕЗ ШМИНКА, направи ГОЛЕМА промена! Карлеуша ПОВТОРНО шокира – ваква не сме ја виделе! Коментарите не запираат! (ФОТО)

Igor

Се снима серија за Јованка Броз: 12 епизоди за првата дама на Југославија

Еспресо

Остави Коментар

четири × три =

Слични објави

Џорџ и Амал Клуни повторно чекаат близнаци?

Igor

Едвај стоел на нозе: Бен Афлек мртов пијан (ВИДЕО)

Igor

Актерката вака ја одржува линијата во СЕДМАТА ДЕЦЕНИЈА (ВИДЕО)

Igor

Зошто временските прогнози се честопати погрешни?

Еспресо

НАЈГОЛЕМИОТ КАВАЛЕР ВО КАН: Џентлменски гест на Шнајдер

Igor

Анабела прозборе за бракот со Гаги: Ги криев модриците од ќотекот! (ФОТО)

Igor