Зошто портокалите се продаваат во црвена, а лимоните во бела мрежичка?

Во црвена мрежичка портокалите изгледаат дека се „порумени“, односно повеќе би ве привлекле да ги купите.

Трговците се служат со најразлични трикови кога се во прашање овошјето и зеленчукот само за да ги продаат.

Така на пример лимонот повеќе одговоара да се продава во бела или зелена мрежичка, а не е случајно ниту тоа што корпите во продавниците постојано се поголеми.

Еден од начините да ја зголемат продажба е и трикот на трговците со тоа фрижидерот со млеко и млечни производи да го стават на крајот од продавниците, надевајќи се дека купците ќе здогледаат и нешто друго интересно за купување додека да стигнат до основните животни нарминици кои ги купуваат секојдневно.

Слични објави

„Ти имаш 46 години?“ – Кејт Бекинсејл со фотка во бикини ги изненади сите! (ФОТО)

Еспресо

За борба против коронавирусот: Џенифер Анистон ја продава фотографијата на која позира гола

Еспресо

Заев во неформално издание и откри на јавноста која му е омилена песна! (ФОТО)

Еспресо

Летна торта со пишкоти и банани

Еспресо

Татјана и Новица слават годишнина од бракот

Еспресо

Шерон Стоун се пошегува на сметка на својот љубовен живот: „Тоа е вистинска комедија“

Васко Спасоски

Остави Коментар

15 + петнаесет =

Слични објави

Вкусни солени палачинки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Еспресо

Критичарите остри за стајлингот на Селин Дион: Модата е за поигрување, ама ова е навистина премногу! (ФОТО)

Еспресо

Водителката Милена Антовска со нова фризура: Погледнете како изгледа сега миленичката на пензионерите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Раде Шербеџија откри како со сопругата ги поминуваат деновите во самоизолација

Еспресо

Проблематичната ѕвезда и скандалозниот принц: Ѝ подарил кредитна картичка со милиони

Igor

Мадона на протестите – „Таа е секогаш на вистинската страна на историјата“ (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian