Вкусови што се памтат: Руска кујна – Руски компир со ракчиња (РЕЦЕПТ)

Кога ќе се спомне руска кујна нешто што прво ви доаѓа на ум е руската салата која е особено популарна во овој период. Типично за руската кујна е што изобилува со богатство од рецепти чии главни состојки се риба, живина, печурки, шумски бобинки и мед во десертите.

Петок, сите имаме повеќе време па затоа се одлучивме за еден малку помодерен рецепт кој веруваме ќе им се допадне и на најпребирливите

Состојки:

– 300гр ракчиња
– 1 главица кромид
– 4 средни компири
– 1 парче лимета
– 150мл масло
– 1/2 лажиче свежо мелен црн бибер
– 200мл бело вино

Подготовка:

Пред употреба ракчињата треба да бидат добро измиени и посолени.

Во длабока тава за пржење ставете малку маслиново масло и ставете кромид малку да се запржи, а потоа додате ги ракчињата и убаво запржете ги. Во тавата додадете го белото вино и оставете ги неколку минути да впијат ракчињата од виното.

Во друг сад длабок огноотпорен сад сварете ги компирите потоа излупете ги и исечкајте ги на коцки. Потоа врз компирите додадете ги ракчињата заедно со течноста од вино и кромид. Измешајте ги сите состојки внимателно и оставете ги на тивок оган уште 5 мунути.

Тргнете го садот од оган и послужете во длабок сад. Попрскајте со свеж сок од лимета.

Добар апетит!

Слични објави

Роналдо ги запрепасти фановите со сосема неочекувана фризура!

Еспресо

Шерон Стоун: „Ме удри гром, одлетав преку целата кујна и удрив во фрижидерот – среќна сум што преживеав“

Еспресо

Им летаат пеперутките во стомак: Игор Џамбазов и Илина Арсова како во тинејџерска љубов! (ФОТО)

Васко Спасоски

Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Откриени рамена – Полн погодок за летото (ФОТО)

Еспресо

Дали би го препознале? Погледнете како изгледал Игор Џамбазов на неговата матурска вечер (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

петнаесет − 4 =

Слични објави

Карлеуша ја обвини Аријана Гранде дека ја копира, но изгледа дека е обратно (ФОТО)

Еспресо

Вратете се во минатото и присетете се на овој безвременски цртан филм на Дизни (ВИДЕО)

Еспресо

ВИДЕО: Не штеди за добра песна: Пејачот Џони му залепи неколку илјадарки на Цаки од „Кисми“

Васко Спасоски

Вкусови што се памтат: Руска кујна – Традиционална руска пита со јаболка (РЕЦЕПТ)

Милена Ризовска

Александра Пријовиќ позираше во фустан со големо деколте (ВИДЕО)

Еспресо

Пролетна пита од готови кори, тиквички и млад кромид (РЕЦЕПТ)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian