Уживајте во него ова попладне: Совршен зимски сладолед од само една состојка

Сладоледот не мора да биде забранет десерт поради кој често чувствуваме грижа на совест – постои здрава и подеднакво вкусна варијанта која лесно се подготвува и ганатира исто уживање, а може да ја јадете во секој период од годината.

Пред вас е наједноставниот рецепт за вкусен и здрав сладолед во кој можете да уживате во зимските месеци, кога ќе посакате да се почастите со вкусен десерт, а сте мрзеливи да подготвувате колачиња и торти.

Бананите исецкајте ги на кругчиња а потоа во затворен сад или кесичка држете ги два часа во замрзнувачот. По два часа и само пет минути матење во блендер ќе добиете совршен домашен и сосема природен сладолед.

Фото: Профимедиа

Можете да додадете нешто по ваша желба, па сладоледот од банана да го претворите во сладолед од банана со лешници, бадеми, ореви, крем, мед, шумско овошје, карамела, џем… поиграјте си со вкусовите и потоа уживајте.

Ќе се заљубите во неговиот вкус, па ќе го подготвувате постојано!

Слични објави

Хороскоп за 16 јуни: Воздржете се од импулсивните реакции

Еспресо

Принцот Хари конечно ПРИЗНА дека не е во добри односи со Вилијам (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Цеца за прв пат гледаше бокс меч на синот Вељко (ФОТО)

Igor

Салата со лубеница и краставици: Најдобра комбинација од овошје и зеленчук

Еспресо

ФОТО | Прво едно селфи, па може да почнеме со китење: Слаткар објави фотка од Сања и синот Моша!

Васко Спасоски

ВИДЕО: Пејачката Гавазова повторно објави провокативна снимка!

Васко Спасоски

Остави Коментар

десет + 19 =

Слични објави

ФОЛК-ЅВЕЗДАТА БРУТАЛНА: Ја обвини познатата пејачка дека ја имитира

Igor

Марк Закерберг со невообичаена техника за заштита од сонце: Предизвика урнебесни реакции кај фановите! (ФОТО)

Еспресо

Не е секогаш убаво да сте познат: Џастин Тимберлејк нападнат среде Париз (ВИДЕО)

Igor

Посни колачиња – лубеничиња

Igor

Тамара Тодевска сподели емотивна фотографија во сеќавање на својот добар пријател Влатко

Еспресо

Фигура од свадбената торта на Слеш се продава на „eBay“ со вистинска коса од музичарот (ФОТО)

Еспресо