Помош во кујната: На кои начини можете да го искористите оризот

Оризот го сакаат сите, а освен совршен прилог или додаток во јадењата, се смета за диетална храна. Но постојат уште начини за користење на оризот, кои немаат врска со готвењето. Тој може да ви биде одличен помошник во кујната, со оглед на својствата да впива влага и задржува топлина.

Во соларник – Сигурно ви се случило солта тешко или никако да не излегува од соларникот, бидејќи е згрутчена. Ставете во соларничето неколку зрна ориз и добро протресете. Проблемот ќе биде решен засекогаш. Оризот ќе ја впива влагата и солта нема да се згрутчува.

Како термофор – Ако ви се случи да ве боли стомак, добредојден е термофор со кој ќе го затоплите. Но ако немате термофор, оризот може да послужи како одлична замена. Со оглед дека задржува топлина, загрејте го во микробранова печка, ставете го во чорапа и за миг имате импровизиран термофор.

Чистење на мелницата за кафе – Ако не можете добро да ја исчистите мелницата од ситни остатоци од кафе, ќе ви помогне оризот. Сомелете мала количина ориз која ќе се измеша со остатоците од кафе и испразнете го апаратчето.

Чистење електроника – Една од најлошите незгоди е кога некој електронски уред ќе се натопи со вода. Не можете да го исушите или да го избришете. На пример, ако мобилниот телефон или далечинскиот управувач сте ги натопиле со вода, ставете ги во сад полн со ориз да стојат неколку часа или цела ноќ. Оризот како кај солта, ќе ја впие влагата и уредот ќе работи без проблем.

Чистење кутии – Ако користите пластични кутии дома, на лесен начин можете да ги исчистите ако во нив ставите околу два сантиметра ориз и дупло вода. Затворете ја кутијата и протресете ја. Оризот ќе ја исчисти целата останата нечистотија.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Дневен хороскоп за 25 ноември: Забранетото овошје носи горчлив вкус, прифатете го она што го добивате

Еспресо

Преубава и смртоносна: Од израелската КРАЛИЦА НА ОРУЖЈЕТО застанува здивот

Igor

700.000 „лајкови“ како од шега: Бритни Спирс се соблече во бикини и покажа дека е „риба“

Igor

КИМ КАРДАШИЈАН стана мајка по 4-ти пат: Веднаш по породувањето ги објави РАДОСНИТЕ ВЕСТИ!

Igor

ЈЕЛЕНА СЕ ЈАВИ И МИ ГО КАЖА ОВА! Туцаковиќ откри што се случувало пред смртта на Дивна Карлеуша

Igor

„МОРАМ ДА ОДАМ!“: Мајли Сајрус се збогуваше со девојката со разголена фотка на Инстаграм

Igor

Остави Коментар

четири × пет =

Слични објави

Предлог за вашето зимување – Бајковит хотел во Австрија (ФОТО)

Еспресо

Зошто Кендал не се чувствува како дел од своето популарно семејство?

Igor

Проја каква што досега не сте пробале

Igor

Ќерката на Анџелина и Бред ќе го менува полот

Igor

Наши миленици: АРОН

Еспресо

Хајди Клум во разигран пролетен стајлинг: Таа им оддржа лекција на своите помлади колешки! (ФОТО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian