Палачинки со јаболка

СОСТОЈКИ:

ЗА ПАЛАЧИНКИТЕ:

– 1 чаша брашно
– 2 лажици шеќер
– 2 лажички пециво
– 1/2 лажичка сол
– 1 чаша млеко
– 1 јајце
– 2 лажици стопен путер
– 1 лажица маслиново масло

ЗА ПРЕЛИВ:
– 2 мали или 1 големо јаболко
– 1 лажичка нишесте
– 1/2 лажичка цимет
– 1/3 чаша јаворов сируп

ПОДГОТОВКА:
Измешајте го брашното со пецивото, шеќерот, солта и циметот. Во друг сад измешајте ги млекото, јајцето и мешајте со вилушка да се соединат. Додека мешате додавајте го растопениот путер и потоа маслото. Додајте ги овие состојки во садот со брашно и мешајте да добиете хомогена смеса. Оставете го накратко да отстои. За тоа време ставете ги јаболката исечкани на коцки во еден сад заедно со другите состојки да се варат додека омекнат јаболката. Тавата подмачкана со масло загрејте ја и ставете од смесата за палачинки. Печете ги од едната страна, па превртете ги од другата. Вадете ги во чинија и работете додека се потроши смесата. На крај сервирајте ги со путер и смесата за прелив.

Слични објави

Им летаат пеперутките во стомак: Игор Џамбазов и Илина Арсова како во тинејџерска љубов! (ФОТО)

Васко Спасоски

Необични места во Европа кои морате да ги посетите (ФОТО)

Еспресо

Од „Очајна домаќинка“ до затвореничка – Фелисити Хофман во затвор (ФОТО)

Igor

Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Igor

КОЛЕШКАТА ЈА ИЗДАДЕ: Се омажи познатата бугарска пејачка

Igor

Елен Пејџ соопшти дека е трансродово лице и има ново име: Елиот Пејџ

Еспресо

Остави Коментар

оне × 5 =

Слични објави

Без коментар: Српската пејачка Дуња пред еден ден остана без татко, а веќе се слика по гаќички за на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Дара Бубамара се изгладнува, тренира, слабее – останаа само ОГРОМНИТЕ гради (ВИДЕО)

Igor

Британците во шок од изгледот на новата девојка на Бруклин Бекам: Морничаво е колку личи на неа (ФОТО)

Igor

Љубовни совети кои треба да ги игнорирате!

Еспресо

Оваа ноќ приредете ѝ НЕЗАБОРАВЕН ОРГАЗАМ на вашата партнерка со помош на нејзините гради

Igor

Душко ГО МОЛЕЛЕ да дојде кај Карлеуша на роденден: По аферата со Вранеш веќе ништо не е исто

Igor