Oрео чискејк

Состојки:

– 150 г орео бисквити
– 80 г путер
– 300 мл слатка павлака
– 400 г маскарпоне или друго крем-сирење
– 5 лажици шеќер во прав
– 50 г ситно сечкани орео бисквити за кремот
– 50 г мелени орео бисквити за посипување

ПОДГОТОВКА

Сомелете ги орео бисквитите, додајте го путерот и добро измешајте. Смесата префрлете ја во калап за торта, израмнете со шпатула или некоја друга алатка. Потоа во сад ставете ја слатката павлака и матете додека добиете шлаг. Во друг сад изматете го крем-сирењето со прав шеќерот. Во смесата додајте ги сечканите орео бисквити и измешајте. Кремот префрлете го во калапот и измазнете да се порамни филот. На крај тортата посипете ја со мелените орео бисквити и оставете да се стегне во фрижидер.

Слични објави

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

Васко Спасоски

Лејди Гага: Не сфатив што се случува, целото тело ми беше како камен

Igor

ФОТО: Децата на Рики Мартин го прашале зошто имаат двајца татковци, погледнете што им одговорил пејачот!

Васко Спасоски

Пинк ќе паузира од музиката (ФОТО)

Igor

Сораја на плажа: Тоа не е костим за капење, тоа е СКАНДАЛ (ФОТО)

Igor

„Мутава со харизма на згазена мачка“: КАРЛЕУША ја нападнала и навредила ќерката на ЦЕЦА

Igor

Остави Коментар

тринаесет + 1 =

Слични објави

Пејачката Џесика гледа во зајдисонце, а вие ќе гледате малку подолу на оваа фотографија (ФОТО)

Igor

Гола на јахта: Наоми Кембел со тело за восхит (ФОТО)

Igor

Македонски профил на Инстаграм ги „лови“ македонките кои претеруваат со фотошоп! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сите гледаа во неа! Наоми Кембел во проѕирен комбинизон ги „растревожи“ мажите (ФОТО)

Igor

„Единствено лице кое ја дефинираше годината во целост“: Палома Елсезер, корпулентната манекенка која ја менува модата

Еспресо

Новак Ѓоковиќ има „двојник“ во Холивуд! (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian