Најмоќниот домашен лек за сувата кашлица – Шолја топло млеко со уште неколку додатоци ќе го реши вашиот проблем!

Овој народен лек можат да го користат и децата…

Кашлицата е грчевита контракција на мускулите, која може да се излекува со народен лек. Доколку во млекото додадете и жалфија, овој проблем ќе исчезне во краток рок.

Високиот процент на етерични масла кои содржат антибактериски и антиинфламаторни дејства, како и големата количина на фосфорна киселина, витамините Ц, Б1, П и тианинот, ја прават жалфијата многу моќен борец против кашлицата. Во комбинацијата со млекото дава одлични резултати, но само доколку се подготви на овој начин:

– Неопходно е во сад на оган да ставите 250 мл млеко, да додадете 1 супена лажица жалфија и да варите на тивок оган се до зовривање.

– Кога млекото ќе зоврие, тргнете го садот од оган. Во напитокот додадете и 1 лажица путер, поклопете и оставете да отстои 15 минути.

– Процедете го напитокот и додадете 1 лажица мед и прстофат куркума и се добро измешајте.
Пијте ја оваа мешавина еден час пред да си легнете.

Напомена: Овој лек не им се препорачува на доилките и лицата кои се склони на болести со бубрезите и хипотензија.

Слични објави

Бритни Спирс призна дека си ја запалила салата за вежбање

Еспресо

Бред Пит освои Златен глобус, а ваква беше реакцијата на Џенифер Анистон (ВИДЕО)

Еспресо

Повеќе од 2 милиони лајкови за 17 часа: Џеј Ло во теретана го покажа своето секси тело (ФОТО)

Igor

Вкусна домашна бајадера (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

ФОТО: Ријана облече чизми какви не сте виделе!

Васко Спасоски

Зарем сте виделе нешто поубаво од ова? Емили Ратајковски се разголи, а друштво ѝ прави егзотичната пријателка Џамеа (ФОТО/ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

четири × три =

Слични објави

Ирина Шајк откри нови детали за нејзиниот живот: Ја отворив вратата и тројца мажи со маски ми вперија пиштол во главата…

Еспресо

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Еспресо

Ќе ви потечат солзи на очи: Актерот од „Војна на ѕвездите“ им соопшти на родителите дека им купил куќа (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нема теорија во овој страшен лик да го препознаете едниот од најубавите актери на светот! (ФОТО)

Еспресо

Беше една од најпосакуваните актерки во Холивуд, а по турбулентниот брак со Стивен Сегал стана непрепознатлива! (ФОТО)

Еспресо

Дали „One direction“ најавија повторно враќање на сцената? Лијам откри повеќе од тоа што треба!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarian