Летна старинска супа

Состојки:

350 грама компир
50 грама путер
1 главица лук
1 тиквичка
100 грама листови од блитва
1 коцка зеленчукова супа
сол и црн бибер

Подготовка:

Потребниот зеленчук за подготовка на овој рецепт, убаво измијте го и ситно исечкајте го. Потоа, ставете го во тава на оган во која сте додале малку путер и кратко пропржете го. Вака подготвениот зеленчук, префрлете го во блендер и убаво миксирајте ги сите состојки.

Во тенџере, ставете вода (околу еден литар) и сварете ја зеленчуковата коцка. Потоа во тенџерето додајте го и миксираниот зеленчук.

Варете ја супата околу 15 минути. На крај зачинете.

Напомена: Доколку постите, наместо путер додека го пржите зеленчукот можете да додадете масло за јадење.

Слични објави

Петар Грашо во среда пред скопската публика!

Васко Спасоски

Лепа Брена го искара Виктор за старлетите: Сандра е добра девојка!

Еспресо

ФОТО: Прекрасната трудница Емили Ратајковски го покажа својот стомак во модерна комбинација!

Васко Спасоски

Колку плаќа Трамп, а колку „обичниот смртник“ за лекување од ковид-19?

V. T.

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Igor

Посни ролнички со младо кромитче

Igor

Остави Коментар

16 − 2 =

Слични објави

ВИДЕО: Македонец од Париз ќе прави светска кариера: Слушнете ја неговата „Cash Game“!

Васко Спасоски

ФОТО: Бившиот сопруг на Моника Белучи со Тина Кунаки и ќерката од првиот брак уживаа заедно на плажа

Еспресо

Солена торта на италијански начин (ВИДЕО)

Igor

Со дрон го снимале 14-месечниот Арчи – Хари и Меган ги тужат медиумите поради папарацо фотографии

Еспресо

Легендарниот водител Лари Кинг за три недели загуби две деца

Еспресо

На бизнисменот Метју Молдинг најважни му се вработените: Им дал подарок вреден 23,5 милиони евра

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian