Ќе ви ги задоволи сетилата: Пикантна пилешка супа

Состојки:

250 грама пилешко месо
неколку чешниња лук
1 главица кромид
50 грама масло за јадење
1 лута зелена пиперка
1 домат
сол
100 милилитри слатка павлака
2 жолчки

Подготовка:

Во тенџере ставете го маслото за јадење, а потоа додајте ги ситно исечканиот кромид, ситно исечканиот лук и пиперката што сте ја исечкале на коцки. Кратко пропржете, а потоа во садот ставете ги и парчињата пилешко месо.

Пржете го месото неколку минути, а потоа додајте вода да го облее месото и оставете го убаво да се свари. Кога месото ќе омекне, додајте го блендираниот домат и зачините и продолжете да варите уште неколку минути.

Доколку е потребно, додајте уште малку вода и продолжете да варите. На крај, кога состојките ќе бидат комплетно варени, во садот додајте ги павлаката и изматените жолчки.
Варете уште 5 минути. Со тоа јадењето е готово.

Слични објави

Ирски палачинки од компири – Задолжително пробајте ги!

Еспресо

Идеална за тропските температури: Сочна и кремаста торта со диња! (РЕЦЕПТ)

Igor

Мафини од тиквички

Еспресо

Најздравата житарка во светот!

Igor

Малку поинаков оброк: Печен карфиол со павлака и кашкавал

Igor

Брз рецепт за плескавички од компири (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

7 − 1 =

Слични објави

Безглутенска бонжита со црно чоколадо

Igor

Нека не ви биде здодевно ова попладне: Направете чоколадни коцки со џем и бисквити – Најбрзиот колач за секој ден (ВИДЕО)

Еспресо

Домашни солени стапчиња: Подобри од било кој пекарски производ! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Еспресо

Изненадете ги најблиските со сочно похувано пилешко

Еспресо

Мармалад од праски

Еспресо

Поховани шницли од рерна: Месо меко како путер! (РЕЦЕПТ)

Igor