Чоколадни мафини

Состојки:

300 грама млечно чоколадо
250 грама путер
200 грама шеќер
100 грама брашно
6 јајца
1 ванилин шеќер

Подготовка:

Во сад ставете го омекнатиот путер што подолго време бил на собна температура. Во путерот додајте го шеќерот и почнете да ги мешате овие состојки со рака. Во садот додавајте ги јајцата едно по едно и постојано месете. Потоа додајте ги брашното, ванилиниот шеќер и растопеното чоколадо. Со дрвена лажица убаво измешајте ја смесата и префрлете ја во калап за мафини. Мафините печете ги во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу 15 минути.

Слични објави

Крем супа со лук

Igor

Јогурт и кисело млеко за подолг живот

Igor

СЕЗОНА НА СВЕЖИ ЈАГОДИ: Многу лесен рецепт за овошни мафини

Igor

Како ПЕЧЕНОТО ПИЛЕШКО секогаш да биде сочно? Избегнувајте ги овие грешки

Igor

Банана торта

Еспресо

ТУРСКА МЛЕЧНА ПИТА: Необичен, но превкусен десерт (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет − 15 =

Слични објави

Освежува и засладува: Превкусен десерт со јагоди за топлите денови (РЕЦЕПТ)

Igor

КНЕДЛИ ОД СПАНАЌ: Вкус кој нема да го заборавите (РЕЦЕПТ)

Igor

Подзаборавен народен лек: Направете си карамелизиран шеќер со маргарин и млеко

Еспресо

Брз и едноставен ручек: Сочни полнети модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Igor

Трик од искусните: Еве како да ја сочувате свежината на лебот

Еспресо

Зебра колач готов за 30 минути

Igor