Брзо и вкусно: Пилешка тава со прилог по ваш избор

СОСТОЈКИ

– 500 г пилешко бело месо
– 300 г маринирани печурки
– 200 мл вода
– 200 мл млеко
– 200 мл бело вино
– 1 филџан масло
– 1 кесичка доматно пире
– 1 павлака
– сол, црн пипер, лаворов лист

ПОДГОТОВКА
Исечкајте го пилешкото месо на коцки, потоа додајте го маслото и кратко пржете го. Зачинете со малку сол и црн пипер. Додајте ги млекото, водата и белото вино. Покријте го садот и оставете го да се динста додека омекне месото. Додајте ги печурките и нека се динста уште малку. На крај додајте го доматното пире, павлаката, промешајте и потоа зачинете со оригано, ловоров лист и по потреба со уште сол. Тавата по желба можете да ја послужите веднаш или да ја потпечете во рерна. Послужете ја со прилог по избор – варен ориз и мешан зеленчук, или бешамел крем од варени и пасирани компири, моркови и брокули.

Слични објави

Победник на Евровизија се венча на Вис во Хрватска

Igor

Еуфорија во домот на Цеца: Смислено е и име за бебето!

Igor

ВИСТИНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Малиџано, познато и како зелен ајвар (РЕЦЕПТ)

Igor

Трагедиите не престануваат: По ќерката Кристина, Боби Браун го изгуби и синот Роберт

Еспресо

Среќата најмногу зависи од нас самите: 9 работи кои се потребни за среќа!

Еспресо

Подгответе највкусен зимски сладолед од тиква

Слободен Печат

Остави Коментар

седумнаесет + три =

Слични објави

Совршен за после ручекот: Чоколаден мус од 3 состојки – Поубав, но и полесен десерт нема да најдете! (ВИДЕО)

Еспресо

НЕМА СЛУЧАЈНОСТИ: Пазете се од оние кои обожаваат џин-тоник

Igor

Викторија Бекам го освои модниот свет, но нејзините вработени се против неа

Igor

Неговата СТРАШНА СУДБИНА малкумина ја знаат: КИЈАНУ РИВС ја чува болната сестра, му почина девојката, а сите пари им ги дава на НИВ! (ФОТО)

Igor

Која од „Дисциплина кичме“ се разбуди од кома

Igor

Рон Џереми обвинет за силување на три жени – Му се заканува казна затвор од 90 години

Еспресо