Лекови што не смеете да ги делите на половина

Делењето на таблетите на два или на три дела може сериозно да го намали ефектот на лекот, бидејќи на тој начин пациентот може да внесе во организмот помала или поголема количина на медикаментот.

Ако сте добиле рецепт за некој лек, сигурно лекарот ви рекол дека по одредено време не мора да ја земате целата доза ако се чувствувате подобро. Ова понекогаш може да биде поздравиот и поевтиниот начин на лекување, но постои опасност да дојде до несакани реакции.

Од друга страна, никако не смеете да ги делите таблетите за спиење ако сакате да го намалите нивниот ефект, бидејќи кај овие и кај одредени други таблети, здравите состојки пливаат во самата таблета, а со нејзиното делење не ја добивате рамномерната количина на лекот што би требало да ви помогне. Некои лекари препорачуваат таблетата да се скрши веднаш пред земањето, бидејќи на тој начин ќе се намали влијанието на влагата пред земањето на лекот, која настанува со сечењето.

Иако некои таблети е дозволено да се делат, најдобро е да се консултирате со лекарот или фармацевтот, особено ако примате терапија со потешки медикаменти.

Овие лекови никако немојте да ги делите:

– Обложени таблети

– Гел капсули

– Продолжени пакувања на таблети

Слични објави

Хајди Клум во разигран пролетен стајлинг: Таа им оддржа лекција на своите помлади колешки! (ФОТО)

Еспресо

Зеленилото го намалува физиолошкиот и психолошки стрес

Еспресо

Корисни совети и идеи: Што сè можете да направите со остатоците од храна

Еспресо

Обојте го домот според фенг шуи

jasmina.kantardzieva

За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант користете лимета!

Еспресо

Мари направила куќа од 40 квадрати од песок, глина и слама: Мала е, но има сè што ми е потребно! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

деветнаесет − седум =

Слични објави

Сите зборат за задникот на Бијонсе во новата колекција на Адидас! (ФОТО)

Еспресо

Ева Лонгорија го привлече целото внимание на црвениот тепих со своето длабоко деколте! (ФОТО)

Еспресо

Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Еспресо

Здрава навика поради која имате трипати поголем ризик од инфаркт

Еспресо

Американски психолог советува како правилно да го воспитате своето дете

Еспресо

Селин Дион и на 51 година не престанува да ја шокира јавноста со провокативните модни комбинации (ФОТО)

Еспресо