Градот на анархијата и мирот: Во Ауровил нема политика, закони, ниту религија… (ФОТО)

Ауровил е градот во кој мажите и жените од сите националности можат да живеат во мир и согласност. Во овој утописки град кој се наоѓа во индиската сојузна држава Тамил Наду, живеат околу 3.000 луѓе од околу 50 држави ширум светот.

Името на градот има значење „Градот на зората“, а основан е во 1968-та година и познат е како меѓународен град.

Луѓето од толку различни култури успеваат да живеат во заедница затоа што во Ауровил нема политика, религија, закони или пари. Во градот не постои власт, туку одбори кои управуваат со „законите“, кои постојат како еден вид договор.

Во овој град сè се движи на меѓународна доверба, па за престап најголемата казна е тоа што луѓето ќе се чувствуваат „изневерени“. Некои од правилата кои би требало да се почитуваат е тоа што автомобили и алкохол не се дозволени.

Визијата за овој град ја имала Мира Алфаса, позната како „Мајка“, нејзината идеја во еден дел ја спровел францускиот архитект Еоџер Ангер.

Куќите главно се во спирален облик како споменикот во центарот на градот, кој ја претставува човековата насоченост кон совршенство.

Пред овој храм се наоѓа плато на кое жителите вежбаат јога, медитираат и го наоѓаат внатрешниот мир.

View this post on Instagram

Главная достопримечательность города – Матримандир. Слово «Матримандир» буквально означает «Дом Матери». Матримандир расположен в самом центре Ауровиля, на широкой открытой территории, которая носит название Мир (Peace). В будущем с этого места будут начинаться и расходиться во все стороны новые районы Ауровиля. Атмосфера здесь спокойна и наполнена энергией, а само место очень красивоe. Матримандир внешне представляет собой огромную золотую сферу, словно поднимающуюся из-под земли, символизирующую таким образом рождение нового сознания, стремящегося проявиться на земле. Во время прогулки в прекрасных зеленых садах Матримандира, среди огромного разнообразия цветов, деревьев и кустарников внимание вновь и вновь привлекает это величественное строение в сердце города. Мать называла его: «… символом ответа Божественного на стремление человечества к совершенству и главной объединяющей силой», необходимой для роста Ауровиля. Эволюционный принцип➡️ Согласно Шри Ауробиндо, в самом слове «Мать» заключен великий эволюционный, сознательный принцип Жизни — Вселенская Мать, которая стремится помочь человечеству преодолеть ограничения его сегодняшнего состояния и подняться на следующую ступень в его эволюционном развитии к супраментальному сознанию. Внутренний Зал➡️ В верхней полусфере находится просторный внутренний зал, совершенно белый, облицованный белым мрамором и застланный белым ковром. Солнечный свет, отраженный системой зеркал, управляемых электроникой, проходит через отверстие в верхней полусфере и падает на кристалл, который освещает с помощью этого света весь зал. Самое главное — это игра солнца в центре. Потому что эта игра становится символом — символом будущих реализаций. В зале нет никаких картин или изображений, там не устраиваются организованные медитации, там нет ни цветов, ни благовоний, ни религиозных ритуалов. Найти свое сознание➡️ Матримандир предназначен для тех, кто хочет научиться концентрации➡️

A post shared by @ antkat_ on

Анархичната, а мирна заедница, настојува да стане еко град во кој ќе бидат одгледувани многу земјоделски култури за што побрзо да стекнат „независност“ па во самиот град да има сè што е потребно за живот.

Градот има можност да прифати околу 50.000 жители, а за заедницата да опстане секој има свои „задачи“. Некои од работите имаат врска со образованието, организацијата и архитектурата, културата и уметноста, здравството…

View this post on Instagram

The Matri Mandir – Auroville is an experimental community in southern India. It was founded in 1968 by the spiritual leader Mirra Alfassa as a town where people from all over the world could live in harmony. Its focal point is the Matrimandir, a futuristic, spherical temple covered in gold discs.. -> Daily Feature🔥 ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ PC 📸 :@alamgirvisuals ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ CONGRATS ON YOUR FEATURE !!!! Please visit this gallery to see more! Do tag your friends ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ RULES FOR FEATURE . ✔ Always tag #soi ✔ Follow @shades._.of._.india ✔ Photos must be yours ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ #travelrealindia #storiesofindia #mypixeldiary #photographers_of_india #indianphotographyclub #earthofficial #unique #future #indianphotography #incredibleindia #people_infinity #remotexpeditions #artofvisuals #maibhisadakchap #indianphotography #_woi #_soi #hubs_united #NustaHaramKhor #beautifuldestinations #lifewelltravelled #passionpassport #travelblogger #streetphotographyinternational #like4likes #likeforlikes #likeforfollow #followforlike #followforfollowback #followforfollow

A post shared by extraordinary takes. (@shades._.of._.india) on

Слични објави

Еминетни доктори прогнозираат уште колку ќе трае коронавирусот во „Еден на Еден“

СЕКСИ МАЈА БЕРОВИЌ: Го покажа телото од милион долари и провокативната тетоважа! (ФОТО)

Igor

Никогаш посреќни: Тони Цетински со сопругата се преселија во стан од 40 метри квадратни, а причината ќе ве растажи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Роден е Џим Келтнер, „Дивље јагоде“ го објавија петтиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Играта Монопол, бришачите, шприцот… 10 изуми креирани од жени, што го направија светот подобар

Еспресо

Карлеуша ги „смести“ градите во сребрен градник! Тешко дека некоја нејзина колешка би имала храброст за ваков стајлинг! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 × 5 =

Слични објави

Ова е вистинскиот начин како да користите спреј за коса!

Еспресо

Вил Смит од шега го снимал прегледот! Докторите му откриле опасна работа во стомакот! (ВИДЕО)

Igor

Мишел Обама откри како изгледало растењето на нејзините ќерки во Белата куќа (ФОТО)

Igor

ИНТЕРВЈУ: Талат од Преспав ни откри со која колешка би снимил жешки сцени (ВИДЕО)

Igor

Како карантинот влијае на познатите: Раперката Карди Би почна да руши се пред себе! (ВИДЕО)

Еспресо

Сакото го зазема првото место на модната листа за новата сезона! (ФОТО)

Еспресо