Еве која е најважната работа која детето може да ја научи само во градинка: Вие на тоа не можете да го научите!

За сите воспитувачки, негувателки и учителки во градинка – ВИ БЛАГОДАРИМЕ.

Многу луѓе се прашуваат зошто децата треба да одат во градинка, кога едноставно може да си седат дома, со мама и тато или баба и дедо?

За време на пандемијата на коронавирусот многу деца седат дома со своите родители кои работат од домот, а поради тоа во буквална смисла страда нивниот развој и здравата социјализација.

Најважната работа која децата не можат да ја научат дома е социјализацијата, токму затоа градинката е одличен избор, бидејќи вашето дете само таму ќе успее да научи да се социјализира, да споделува со останатите, да стане независно од вас.

Децата потребно е да одат во градинка со цел да научат, да стекнат вештини и знаења, да стекнат културно-хигиенски навики, да учат да растат како физички така и ментално, но и да видат како изгледа животот на еден возрасен човек.

„Тоа што всушност е најважно е да научат како да се прилагодат“, изјавија експерите.

Тоа во буквална смисла значи дека детето во градинка стекнува знаења, црпи идеи, учи за опстанокот во средината, има активна интеракција со своите врсници и „се подготвува“ да изникне како цвет кој се пробил и пораснал низ асфалтот.

Тоа не може да го научи дома со мама и тато, ниту пак со баба и дедо, таквите нешта не се учат во изолирана и безбедна средина, се учат во реална средина од животот.

Нормално е детето да падне, да се повреди, да влезе во конфликт со останатите деца, да научи да споделува храна и пијалок, да научи да споделува играчки…. да научи да живее во една организација, а сите овие искуства ќе му помогнат да се развие во зрела и социјализирана личност.

Слични објави

Во брак се 64 години и имаат преку 100 внуци, а ги памтат родендените на сите! (ФОТО)

Еспресо

ФОТО|Карлеуша се соблече гола на „камен ладно“ и го запали Белград!

Еспресо

Канје Вест си се допиша на гласачкото ливче и гласаше за себе

Васко Спасоски

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Еспресо

Го исмеваат свекорот на Северина поради лошо нацртаните веѓи: „Кеба веѓа“ (ФОТО)

Igor

Јелена Ѓоковиќ: Проблемите со забите влијаат на проблемите со забременувањето

Еспресо

Остави Коментар

дваесет − Шестнаесет =

Слични објави

Се самоуби поранешниот сопруг на норвешката принцеза: Го обвинуваше Кевин Спејси за сексуално вознемирување

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Еспресо

Наташа Беквалац тврди дека е мета на хакерски напади! (ФОТО)

Васко Спасоски

Земјата во 2020 година се вртела најбрзо во последниве 50 години

Еспресо

Откриен голем гаф со кој Меган го засрамила принцот Хари

Еспресо

(Не)корисни трикови од интернет: Никако не правете го ова, освен ако сакате да си го запалите домот

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian