Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Светот го потресе веста за трагичната смрт на легендарниот кошаркар Коби Брајант, кој загина при пад на хеликоптер во Калифорнија. Неговите соиграчи, пријатели и обожаватели се уште се во шок и не можат да поверуваат дека светот остана без Коби.

Што навистина му значеше кошарката и колку беше вљубен во овој спорт, единствениот Коби маестрално објасни во краткиот анимиран филм „Dear basketball“, за кој пред две години доби Оскар.

Во овој филм тој ги пренесе сите детали од својата богата кошаркарска кариера.

Брајант, кој инаку е петкратен освојувач на НБА прстен, тој е и првиот кошаркар кој некогаш освоил филмски Оскар.

„Од кога паметам за себе му ги земав чорапите на мојот татко и ги формирав во облик на топка за дадам кош. Се вљубив во тебе“, зборува тој на почетокот од филмот во кој и се обраќа на неа, односно на играта која обожаваше да ја игра – кошарката.

„Таа љубов е толку длабока, целиот и се посветив на кошарката“, додава Коби во филмот.

Фото: Профимедиа

Тој во овој краток анимиран филм открива дека кошарката ја засакал на само шест години, дека и го дал своето срце и дека од неа добил многу работи.

Исто така, Коби открива дека се чувствувал жив додека играл. Во филмот, феноменалниот Коби се збогуваше од играчката кариера.

„Сега навистина дојде време да се збогувам од тебе“, порача Коби.

Филмот е базиран на неговото познато писмо преку кое најави дека ја завршува професионалната кариера, а кое претставува омаж на спортот со кој се занимаваше.

Слични објави

Горан Пандев и неговото синче Филипо упатија јасна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

За само една минута, без шиење, направете маска за лице од чорап (ВИДЕО)

Слободен печат

Тинејџерка заработува и до 20.000 евра месечно од спонзори! (ФОТО)

Еспресо

ЅВЕЗДИТЕ ОД РЕГИОНОТ ЗА ТАМАРА: Поддршка од Карлеуша, Марија Шерифовиќ, Беквалац… (ФОТО)

Igor

200 ЖЕНИ ВЕРУВАЛЕ ДЕКА СЕ ВО ВРСКА СО НЕГО: Познат Хрват жртва на кражба на идентитет

Igor

Ниту Ирина, ниту Гага – Бредли Купер во врска со 8 години постара актерка?

Igor

Остави Коментар

четиринаесет + 11 =

Слични објави

Карлеуша откри што мисли Душко за нејзините провокативни фотки

Igor

ПЕЧАТ 2019: Перо се разведе, Марјана призна дека го сака Пеце, а Слаткар и Панчо ќе си „извадеа“ очи!

Васко Спасоски

Хороскоп за 8 март недела – Погледнете каков ден ве очекува денес…

Еспресо

Рита Ора во топла прегратка на принцот Хари

Igor

ЦЕЛОСНО ГО ИЗГУБИ КОМПАСОТ: Дали Карлеуша на детски роденден го покажа својот интимен белег?

Igor

Идеална сегашност, страшно минато: Продавала дрога на 16 години, а денес е милијардерка

Еспресо