Категорија: Дестинации

Дестинации Лајфстајл Слајдер

Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков
Две пријателки направија „бум“ со нивните оригинални, домашно произведени мармалади и слатка со чудесни вкусови и со сушените охридски домати во маслиново масло, ама и...
Дестинации Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ВИДЕО | Ова е најсреќното племе на светот: Живеат надвор од цивилизацијата и силно веруваат дека ако заспиете може да се разбудите како друг човек

ЕСПРЕСО
Во Амазонската џунгла се крие племето Пираха со околу 400 припадници познато како најсреќното племе на светот. И покрај утврденото мислење дека спиењето е добро...
Дестинации Лајфстајл Ретро

Како нацистичката руина на Хитлер стана луксузно одмаралиште кое привлекува голем број туристи

Еспресо
Три години пред Германија да ја нападне Полска во 1939 година, Адолф Хитлер добил идјеа за изградба на најголемото туристичко одмаралиште во светот, сместено на...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл Слајдер

МЕСТА ВО КОИ НЕ СМЕЕТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ: Сите знаат дека постојат, но речиси никој ги нема посетено

Еспресо
Кога и да слушнеме дека нешто е забрането, веднаш се јавува потреба да видиме што е тоа, но во светот постојат многу мистериозни места во...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл Слајдер

Град на духовите: Некогаш богато место кое го „проголтала“ немилосрдната природа (ВИДЕО)

Еспресо
Во некогаш перспективниот рударски град Акармара, во денешна (непризната) Апхазија, кон крајот на седумдесеттите години живееле најмалку 5.000 жители. Денеска таму останале само 35 луѓе,...
Дестинации Лајфстајл Слајдер

Деца заглавени во тела на возрасни, Чевли на брегот на Дунав… Приказните што се кријат зад овие скулптури ќе ви го скршат срцето (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Нело и Патрасе Непосредно пред катедралата во Белгија се наоѓа масивен кип на момче кое спие со своето домашно милениче под прекривка од камен. Иако...
Дестинации Лајфстајл Слајдер

ФОТО: Блесна палатата Бленхајм и ги воодушеви гостите со празничниот декор

Еспресо
Палатата Белнхајм го претстави својот величествен традиционален свечен декор во пресрет на божиќната прослава на семејството Марлборо. Целиот простор е прекриен со блескави елки, сијалички...
Дестинации Лајфстајл Слајдер

ФОТО: Како украдени од бајките – Величествени дворци кои треба да ги посетите оваа зима

Еспресо
Туристичките посети на дворците во Германија се актуелни во секое годишно време, а последните години посетата на овие најубави дворци во Европа е многу популарна...
Дестинации Слајдер

ФОТО: По изградбата на ова здание било наредено архитектите да бидат ослепени!

Милена Ризовска
Покрај Кремљ и Црвениот плоштад и сè друго што го краси главниот град на Русија, за повеќето, првата асоцијација на Москва е оваа црква. Ова...
Дестинации Лајфстајл Слајдер

ФОТО: Магија низ фотографии – Француско гратче кое се претвора во божиќна бајка во текот на декември!

Еспресо
Иако речиси секој град изгледа магично кога ќе се украси со новогодишни светилки, а особено кога ќе го покрие и првиот снег, некои европски изгледаат...