Близнаци родени со различна боја на кожата

Стејси, 31-годишна мајка од Нигерија, немала поим дека фотографиите на нејзините бебиња родени во февруари лани ќе го обиколат светот.

Браќата Даниел и Давид се родени со едноминута разлика, а и покрај тоа што и двајцата имаат големи кафеави очи, малкумина би претпоставиле дека се браќа.

Instagram

Нивните родители Стејси и Бабаџиде, кои живеат во Лагос, признаваат дека нивните бебиња предизвикуваат големо внимание кога ќе излезат надвор. Даниел е со темна кожа, а Давид има светла кожа и златести кадрици.

Instagram

Стејси одлучила да ги документира животите на бебињата на Инстаграм, а досега собрала 18.000 следбеници.

– Не знаевме колку се различни за време на бременоста, ултразвукот не го покажува тоа, па затоа бевме изненадени кога Даниел се роди со темна коса, а Давид со златна. Ги родив со царски рез, а лекарот се пошегува дека имам „неидентични близнаци“. Медицинските сестри постојано доаѓаа да ги гледаат – рекла Стејси.

Instagram

Покрај двата сина, тие ја имаат и петгодишната ќерка Демилада.

Давид е роден со албинизам, генетска состојба што се јавува кај едно од 20.000 бебиња во светот.

Instagram

Албинизмот е наследна генетска состојба, а се карактеризира со недостиг на пигментот меланин во кожата, косата и очите. Се појавува кај сите етнички и расни групи, а недостигот на пигментот може да варира. Во Нигерија бројот на албино луѓе е невообичаено голем, но и покрај тоа доживуваат дискриминација и злоупотреба. Стејси посочува дека таа никогаш не слушнала грди коментари за своите деца и дека ги сака и двете еднакво.

Слични објави

Би-Би-Си поради нивниот настап досега доби 119 поплаки – „Што е следно, порнографија?“ (ВИДЕО)

Еспресо

Застрашувачко видео покажува како „облак“ на коронавирусот се шири во маркетот кога некој ќе се накашла или ќе кивне

Еспресо

ЉУБОВЕН ТРИАГОЛНИК: Го донела љубoвникот да живее со нејзе и со сопругот

Igor

ПРИНЦЕЗАТА ШАРЛОТ тргнува во училиште, нејзиниот распоред на часови ќе ве изненади

Igor

Родени се здрави: САША и ДЕЈАН МАТИЌ по грешка ОСЛЕПЕЛЕ

Igor

Погледнете кого ангажираше Цеца да пее на свадбата на Вељко и Богдана (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

три × 2 =

Слични објави

Дали Клеопатра навистина ја убила змија? Теоријата за змиското каснувањето

Еспресо

Се самоуби познатата канадска актерка

Igor

Здравјето на Аријана Гранде е полошо од што се мислеше

Igor

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Рај за авантуристите: Ова е најубавиот природен базен на светот! (ФОТО)

Еспресо

Зошто тропаме трипати во дрво? Еве како настанал обичајот со кој го бркаме малерот!

Еспресо