Били Ајлиш со пет Греми награди, ѕвездите му оддадоа почит на Коби Брајант (ФОТО)

Во Стејплес центарот во Лос Анџелес синоќа се одржа доделувањето на музичките Греми награди, а младата музичка ѕвезда, 18-годишната поп пејачка Били Ајлиш беше најголем победник со дури пет освоени награди, вклучувајќи ја и наградата за најдобар нов пејач, а нејзиниот хит „Bad guy“ е прогласен за песна на годината.

Покрај ова, Ајлиш ја освои и наградата за најдобар албум на годината, за својот дебитантски албум „When we all fall asleep, where do we go“, пренесува „Би-Би-Си“.

Со освојувањето на тие награди, новата американска ѕвезда го сруши рекордот на Тејлор Свифт како најмлада пејачка која некогаш ја добила оваа награда.

Нејзиниот повозрасен брат, Финиас О’Конел, исто така доби награди како продуцент за работа на нејзиниот албум, кој инаку е снимен во нивната семејна куќа.

Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Греми наградата за видео на годината ја освои Лил Нас Х за песната „Old town road“, како и златен грамофон за поп дуото или групниот настап, заедно со Били Реј Сајрус.

Пејачката Лизо освои три награди, помеѓу кои и оние за најдобра соло поп изведба на хитот „Truth hurts“, како и за традиционален R&B настап и за современ албум.

View this post on Instagram

Only at the #GRAMMYs ✨

A post shared by Recording Academy / GRAMMYs (@recordingacademy) on

Инаку, почетокот на церемонијата помина во знакот на трагичната смрт на НБА легендата Коби Брајант, на кого му беше оддадена почит со едноминутно молчење на самиот почеток, а главната програма ја отворија пејачките Лизо и Алиша Киз, кои во сојот говор го споменаа големиот спортист.

Поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, доби Греми награда за најдобар говорен албум, односно за аудио книгата „Becoming“, додека кантри пејачката Тања Такер го доби првото Греми на 61 година, за најдобар кантри албум „While i’m living“ и за најдобра кантри песна „Bring my flowers now“.

View this post on Instagram

We love you @ddlovato ❤️ #GRAMMYs

A post shared by Recording Academy / GRAMMYs (@recordingacademy) on

Греми наградата за најдобра компилација за визуелни медиуми ја освои песната „Shallow“, која ја изведуваат Лејди Гага и Бредли Купер.

Слични објави

Овие ѕвезди ги упропастија своите лица со естетски операции: Сега наликуваат на карикатури! (ФОТО)

Еспресо

Ноктите сушете ги со фен, постои добра причина за тоа!

Еспресо

Меси се вљубил во Антонела уште кога имал 9 години: Ова е нивната неверојатна љубовна приказна (ФОТО)

Еспресо

Болките во мускулите лекувајте ги со редовно јадење вишни

Еспресо

Здравјето на Аријана Гранде е полошо од што се мислеше

Igor

Холивудскиот пар создаде карантинско вино (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

десет − шест =

Слични објави

Девојката која ги пишува најубавите текстови на македонската естрада има нова песна – „Најдоброто“ од Магдалена Ена Цветкоска! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Можеби ЕДВАЈ ДИШЕ во него, но и стои БРУТАЛНО ДОБРО! (ФОТО)

Igor

Патот до престолот на Ријана: Од улична продавачка до најбогата пејачка (ФОТО)

Еспресо

Карлеуша без шминка и во мини трико ги почасти фановите со утринско СЕКСИ ПРОВОКАТИВНО ВИДЕО

Igor

Ретко имаме прилика да ги видиме: Селин Дион ги покажа деветгодишните близнаци (ФОТО)

Igor

ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА: Поранешниот сопруг бил насилен со Беквалац поради неверство со ОВОЈ тенисер

Igor