4 одлични трикови за враќање на белата боја на пожолтената облека: Еве како да ги спасите омилените парчиња!

Во продолжение прочитајте како да ја освежите облеката и да и ја вратите првичната боја…

Белата облека изгледа елегантно, привлечно и убаво, но не е најпрактична бидејќи брзо се валка, а најчесто може да поприми жолта боја или пак некои сиви нијанси.

Токму поради нејзината осетливост, треба да бидете внимателни при одржувањето на белите парчиња облека.

Доколку ви се случи овој проблем, применете некој од овие трикови…

Лимонов сок

Фото: Профимедиа

Лимоновиот сок е природно решение на пожолтената облека да и ја вратите првичната боја.

Сипете една шолја лимонов сок и додадете го во машината за алишта заедно со детергентот, а облеката перете ја на температура и програма соодветна за неа.

Избелувач

За да ги отстраните жолтите дамки, земете избелувач со хлор, но пред користење добро прочитајте го неговото упатство. Додадете го при перењето, на тој начин ќе ги освежите и алиштата и внатрешноста на вашата машина.

Сода бикарбона

Фото: Профимедиа

Сода бикарбоната е одличен сојузник во чистењето на домот, па може да ви послужи и при освежување на облеката.

На самиот почеток покрај прашокот додадете и 3 големи лажици сода бикарбона, на тој начин таа ќе го раствори хлорот во машината за алишта, ќе ја отстрани крутоста од алиштата и ќе ги отстрани и пожолтените дамки од облеката.

Дестилиран бел оцет

Додадете дестилиран бел оцет во делот каде ставате омекнувач. На тој начин благата оцетна киселина ќе делува како избелувач.

Слични објави

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Вера Мештеровиќ: Во лето се грејам со фен

Igor

Пијалак со кој цел ден ќе бидете снабдени со магнезиум

Еспресо

Еве како The Rock ја изненади својата најстара обожавателка (ВИДЕО)

Igor

ФОТО: Меган Фокс во прошетка со новиот парнер раперот МГК: Тој не е причината за нашиот развод, бракот оддамна не функционираше!

Васко Спасоски

Одличен трик кој ќе ви открие дали вашите штикли ќе бидат удобни!

Слободен Печат

ФОТО: Враќање во минатото – Најубавите предлози за китење на елката во ретро стил

Еспресо

Остави Коментар

13 − 12 =

Слични објави

Дневен хороскоп за 14 декември: Не се двоумете, направете го првиот чекор

Еспресо

Вака се носи леопард принтот: Кејт Мидлтон изненади со модниот избор! (ФОТО)

Еспресо

Познатата пејачка покажа премногу: Дали се ова најпровокативните фотографии на Елена Велевска?

СЕ МАЖИ ЌЕРКАТА НА ЛЕНИ КРАВИЦ: На свадбата бил и Џејсон Момоа со храбар моден избор (ФОТО)

Igor

Двојка во тон: Александра Заева со своето момче во елегантна зелена комбинација (ФОТО)

Igor

Драмата продолжува: Мајката на славниот пејач шокираше со неговата фотографија од болничкиот кревет (ФОТО)

Igor