1.000 пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Првиот ден од јуни 2020 година, Стари Град на Хвар беше речиси пуст. Празни се терасите на кафулињата, на рестораните и на плажите, многу угостителски објекти воопшто не работат, а и другите туристички атракции се затворени.

Жителите на тој град вчераутро, пак, ги пречека необична глетка наместо туристи.

На плоштадот „Петар Хекторовиќ“ е поставена инсталација 1.000 Пепелашки.

Инсталацијата се состои од 1.000 чевли што морето ги исфрлило на плажите на островот Хвар. Фасциниран од количината и разновидноста на обувките што можат да се најдат на плажите на јужната страна на островот, чевлите ги собрал Марк Болард. Претежно во зимските месеци од 2018 до 2020 година, тој собрал уникатна колекција на апостолки, сандали, бапски влечки, вртоглави потпетици, патики, кожени чизми и други обувки.

facebook

Чевлите во сите стилови, бои и фази на распаѓање, пловеле низ Медитеранот и завршиле на Хвар.

Оваа инсталација е креирана за да се подигне свеста за проблемот со отпадот во морето и да се поттикнат луѓето да ја намалат количината на отпад што ја произведуваат секој ден.

Слични објави

Пинк за борбата со короната од која е заразен и нејзиниот син: Никогаш во животот не сум плачела повеќе!

Еспресо

Легални намирници чија прекумерна употреба предизвикува халуцинации

Еспресо

Кардашијан-Џенер: Ова сигурно не сте го знаеле за нивните деца

Igor

Згодната Бјанка ужива на Сицилија (ФОТО)

Igor

Погледнете како изгледа Шерон Стоун (62) во бикини (ФОТО)

Една од најубавите жени на светот се извини откако објави дека му се заблагодарува на коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

14 + оне =

Слични објави

Бред Пит доаѓа во Србија? За 24 часа може да заработи 400.000 евра!

Еспресо

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Еспресо

Марија Соколоска, нутриционистка: Здраво слабеење значи намалување на половина до еден килограм неделно

Јасмина Кантарџиева Димков

Викторија Бекам позира без грам шминка на себе (ФОТО)

Васко Спасоски

Чувајте го својот брак: Адвокатите велат дека јануари е „месец на разводи“

Еспресо

Од принцезата Дајана до Џенифер Анистон и Џеј Ло: Ова се најдобрите „одмазднички стајлинзи“ низ годините (ФОТО)

Еспресо