Здравје во чинијата: Њоки од палента кои веднаш ќе ви дадат сила (РЕЦЕПТ)

Пробајте го овој евтин, а одличен рецепт за њоки на малку поинаков начин.

Состојки:

– 400 грама палента
– 1/2 лажичка сол
– 4 големи лажици масло
– 8 дл вода
– јајце
– 150 грама пченкарно или обично остро брашно

Подготовка:

– Во водата додадете сол и масло и чекајте да зоврие.
– Додадете палента и варете ја според упатството од пакувањето со непрекинато мешање.
– Кога се ќе се соедини, оставете ја уште една минута на оган, па тргнете ја малку да се олади.
– Измаметете јајце и постепено додавајте го во брашното.
– Замесете меко тесто на набрашнета подлога.
– Поделете го на четири дела и обликувајте ролничка со ширина од околу 3 сантиметри.
– Со нож исецкајте парчиња со дебелина од околу 1 см и со влажни раце обликувајте њоки.
– Варете ги во зовриена солена вода.
– Од моментот кога ќе испливаат на површината варете ги уште најмногу 5 минути.
– Извадете ги со лажица цедалка и послужете ги со сос по желба.
– Може да ги послужите со моцарела, павлака, обарен спанаќ, рендано сирење, стопен кашкавал и сл.

Пријатно!

Слични објави

Торта со пишкоти и јагоди

Слободен печат

Патот до престолот на Ријана: Од улична продавачка до најбогата пејачка (ФОТО)

Еспресо

Пита со праски

Еспресо

Дама пред се: Кејт Мидлтон воодушеви во префинето издание (ФОТО)

Igor

Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината?

Igor

Извонредно богат и кремаст вкус – Чизкејк со лимон и прелив од бело чоколадо

Igor

Остави Коментар

три × пет =

Слични објави

Направете си божиќни колачиња: Ќе ви бидат потребни само 4 состојки

Слободен печат

Домашна чорба од домати

Igor

Професорка спиела со 5 ученика, а пронашле и експлицитни снимки!

Слободен Печат

Корисни совети и идеи: Што сè можете да направите со остатоците од храна

Еспресо

Колку килограми треба да имате според висината (ТАБЕЛА)

Igor

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Igor