Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се користат зачини какви што се: лук во прав, црн бибер, мелен црвен пипер, нане…

Сепак, различните видови месо бараат различни видови зачини, па покрај т.н. универзални додатоци, за да станат повкусни и поароматични додајте уште неколку зачински растенија.

Ако сакате да подготвите ароматично свинско месо, во тој случај, зачинете го со сол, црн бибер на почетокот на неговата термичка обработка како и со црвен пипер, кој ќе го додадете на самиот крај. Бидејќи свинското месо има карактеристичен мирис и вкус, нему можете слободно да му додадете и жалфија, нане, ловоров лист, па дури и парчиња сечкан кромид. Сите овие додатоци ќе го направат оброкот незаменлив.

Црниот и црвениот пипер важат за најдобри додатоци на пилешкото месо. Подготовката на пилешки крилца буквално е незамислива без додавање лут буковец како и на бибер во зрна.

За истакнување на вкусот на пилешкото месо, можете да додадете и рузмарин, жалфија и босилек. Секако, доколку сметате дека ова се премногу зачински растенија за подготовка на овој вид месо, слободно изоставете некој од нив. Секогаш водете се според својот вкус и никогаш нема да погрешите.

Слични објави

Избегнувајте го компирот, го зголемува крвниот притисок

Еспресо

Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Васко Спасоски

Неверојатно вкусен мус од кафе

Igor

Душко Тошиќ ја напушта Јелена Карлеуша: Купил стан и локал за половина милион евра во центарот на Белград!

Васко Спасоски

Натали Портман и Серена Вилијамс станаа сопственички на женска фудбалска екипа

Еспресо

Едноставна техника за фарбање која дава магичен резултат – Пегави шарени јајца (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

3 × 5 =

Слични објави

НЕМА СЛУЧАЈНОСТИ: Пазете се од оние кои обожаваат џин-тоник

Igor

Панетоне или Пандоро, што да подарите и како се послужуваат

Еспресо

Има што да покаже: Пејачката Наташа Малинкова позира во бикини! (ФОТО)

Еспресо

Вкусни и крцкави: Моцарела стапчиња

Igor

Превкусна и сочна лазања

Igor

Сандра Африка со „жешка“ фотографија им се заблагодари на своите 800.000 следбеници!

Еспресо