Сладолед од праски

Состојки:

500 милилитри слатка павлака

500 грама праски

150 грама шеќер

Подготовка:

Пред да почнете со подготовката на сладоледот од праски, убаво измијте ги и излупете ги праските. Потоа исечкајте ги на мали парчиња и ставете ги во мало тенџере. Во истиот сад додајте малку вода и оставете ги праските кратко да се варат. Кога овошјето ќе омекне, исцедете ја водата и убаво измиксирајте ги со рачен блендер.

Добиената смеса од праски, префрлете ја во друго тенџере и во него додајте го шеќерот. Загрејте ги состојките и мешајте додека убаво не се соединат, а шеќерот комплетно не се стопи.

Вака подготвената смеса тргнете ја настрана и оставете ја да се излади.

Во друг сад изматете ја слатката павлака, а потоа соединете ја со смесата од праски и шеќер. Убаво изматете. Добиениот сладолед од праски, оставете го да се излади најмалку 3 часа пред да го послужите.

Слични објави

Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка

Igor

Ручек за половина час: Пилешко со тиквички во крем сос

Igor

Најмекиот колач што некогаш сте го пробале! Облачиња со кокос и џем по ваш избор!

Igor

Доб­ро е да се знае: 5 со­ве­ти што тре­ба да ги има­те на ум ко­га ку­пу­ва­те до­мати

Igor

ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Igor

БЕЗ МАНА со АНА: Чоколадни Вегански Барови од САМО 5 состојки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет + петнаесет =

Слични објави

Рецепт на денот: Овошен мус со чоколадо

Igor

Пудинг торта со ролери (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Шпанска пита со спанаќ

Еспресо

Подобро од сладолед: Ледени колачиња од банана без лактоза (РЕЦЕПТ)

Igor

Запечени њоки со грашок готови за половина час: Кремасто уживање во вкусови! (РЕЦЕПТ)

Igor

Нискокалорични бомбички со индиски ореви и морков (РЕЦЕПТ)

Igor