Шпагети од рерна со топчиња од месо – Неодолив вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Кога тестенините ќе ги направите на овој начин бидете сигурни дека ќе уживате во превкусни залчиња. Направете го рецептот и уверете се.

Потребни состојки:

– 400 грама шпагети
– 450 грама јунешко мелено месо
– 3 лажици презла
– половина лажица цимет во прав
– 3 чешниња лук
– 1 јајце
– 2 шолји доматен сос
– 100 грама фета сирење
– маслиново масло
– свежо оригано
– магдонос
– сол
– бибер

profimedia

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 180 степени, а тестенината сварете ја и исцедете ја.
– Помешајте го месото, презлата, ориганото, солта, циметот, биберот и изгмечениот лук.
– Измешајте лажица ипол ситно сецкан магдонос па додадете го јајцето, а потоа со раце помешајте ја смесата.
– Обликувајте 12 топчиња и ставете ги во сад.
– Оладете ги во фрижидер барем на 10 минути.
– На загреано масло на оган пржете ги топчињата осум минути.
– Исцедете ги на кујнски брисач и ставете ги во тава за печење. Прелијте ги со доматниот сос и посипете го со фета сирењето, па потоа печете ги на 20 минути на 180 степени.
– Посипете го и остатокот од магдоносот, уште малку фета сирење и послужете ги тестенините.

Слични објави

Ева Лонгорија во МОДЕЛ НА ПАНТОЛОНИ кои ќе ја одбележат есенската и зимската сезона (ФОТО)

Igor

Југословенска торта

Слободен печат

ЗДРАВО И АРОМАТИЧНО: Масло од семки од тиква и неговите хранливи вредности

Igor

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Igor

Тоне „Викторијас сикрет“: 71-годишен топ менаџер обвинет за злоупотреба на манекенките

Еспресо

Совршенство од вкусови во 5 чекори: Торта од бела чоколада и јагоди без печење! (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

19 − Шестнаесет =

Слични објави

Како секогаш да подготвите НАЈВКУСНИ ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА?

Igor

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса! (РЕЦЕПТ)

Igor

Капути кои треба да ги облече секоја дама (ФОТО)

Igor

ПОСАКАЛ ДА ЈА ПРОМЕНИ ПРОФЕСИЈАТА: Славниот актер аплицирал за работа во ресторан (ФОТО)

Igor

Природен напиток: Едноставен трик за рамен стомак

Слободен печат

Вистинската Људмила од Чернобил проговори за серијата и рече дека е полна со лаги! (ВИДЕО)

Слободен Печат