Ролат со мелено месо и пиперки (РЕЦЕПТ)

Состојки:

1 килограм мешано мелено месо

150 грама сланина

2 моркови

150 грама кашкавал

3 свежи пиперки

2 јајца

100 грама презла

1 главица кромид

малку свеж магдонос

зачини по ваша желба

масло за јадење

Подготовка:

Исечкајте го кромидот на ситно и додајте го во садот во кој претходно сте го ставиле меленото месо. Потоа,во садот додајте ги и јајцата, ситно исечканите моркови, презлата, ситно исечканиот магдонос и зачините по желба.

Сите состојки убаво измешајте ги со раце и потоа добиената смеса развлечете ја на стреч фолија. Во средишниот дел на меленото месо, ставете кашкавал исечен на ленти, наредете  ја сланината и додајте ги исечканите пиперки.

Завиткајте го ролатот од мелено месо и ставете го да се пече на температура од 150 степени околу еден час.

Слични објави

Навистина чудно: Мајките делфини им пеат на своите бебиња во стомакот!

Еспресо

Дара Бубамара дава 5.000 евра за нејзиниот син да не се дружи со „глупавите селски деца“

Еспресо

Здрави палачинки кои можете да ги јадете без грижа на совест

Igor

Том Хенкс искрено: На луѓето им е непријатно да бидат покрај мене (ВИДЕО)

Еспресо

Уште една славна личност заболе од корона: Ѕвездата од хит-серијата „Куќа од хартија“ е позитивна на вирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Модните критичари ја осудија: Тотално модно промашување на Камила Кабелјо (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

13 − оне =

Слични објави

Карантинска Барби – првата кукла со мустаќи и подочници

Еспресо

Семките од јаболко веднаш фрлете ги, во нив се крие смртоносен отров

Igor

Откриено што работи Меган Маркл во Канада, а еве како се нарекува себеси (ФОТО)

Еспресо

Лепа Брена го знае лекот за коронавирусот – ПРСКАЈТЕ ОД ОВА ВО УСТА ТРИ ПАТИ ДНЕВНО (ФОТО)

Еспресо

Кајли Џенер со совети за справување со изолацијата: Мојата бременост ме подготви за ова

Еспресо

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот не смеат да имаат најдобри пријатели во училиште, еве зошто…(ФОТО)

Еспресо