Превкусна крцкава пита со тиквички и млад кромид

Бурекот, кој често го јадеме за појадок, понекогаш би можеле да го замените и со нешто малку поинакво… Јогуртот, нормално, се подразбира.

За подготовка на крцкава пита со тиквички и млад лук потребно е:

– ½ килограми тенки кори
-1 млада тиквичка
– 1 врзопче млад кромид
– 100 грама кисела павлака
– 100 грама шунка
– 1 јајце
– сол и бибер
– масло

Подготовка:

Тиквицата изрендајте ја заедно со кората, доколку е свежа и навистина млада, и посолете ја. На масло запржете го кромидот, додадете ја на коцки исецканата шунка и исцедената тиквичка која отстоила барем 10 минути во сол и цедалка.

Тргнете ја смесата од шпорет, додадете павлака, јајце, бибер и се добро измешајте.

Раширете ја првата кора, премачкајте со тенок слој од преливот (не претерувајте за да не биде влажна), додадете ја одозгора другата кора и неа намачкајте ја со прелив.

Завиткајте ги краевите па завиткајте во ролна. Плехот обложете го со хартија за печење или со четка премачкајте го со масло.

Редете ги ролничките во плех се до трошење на материјалот. Премачкајте ги ролничките со масло и ставете ги во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути се додека добро да заруменат.

Пресечете ја питата додека е топла и послужете ја со кисело млеко или јогурт.

Слични објави

НЕ МЕ СЛИКАЈТЕ! Бебето Луна стана хит на интернет – погледнете зошто! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ле­бот ни­ко­гаш не ос­та­вај­те го да стои во ќесе

Igor

Детали во домот за пролетна свежина

Igor

Бразилките може водат да им носат: Ова се Македонките со најдобри задници на Инстаграм! (ФОТО)

Еспресо

Банана кокос колаче (ВИДЕО)

Еспресо

Смути од домати кое ги топи мастите во телото (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

оне × оне =

Слични објави

Луѓето СЕ СРАМАТ да зборуваат за тоа: Психолог открива која е НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА за распаѓање на бракот

Igor

Ослабете 2 килограми за само 1 ден – Еве како…

Igor

Се за НОВИОТ ТРЕТМАН ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ кој засекогаш ќе го ИСФРЛИ БОТОКСОТ ОД УПОТРЕБА

Igor

Која е тајната на совршената домашна пица?

Igor

Ова е само меѓу вас: Брачни тајни што не се откриваат никому!

Васко Спасоски

Трик кој ќе ја спаси вашата пегла од загорените наслаги (ВИДЕО)

Igor