Превкусен мек шарен ролат: Ултрабрз десерт! (РЕЦЕПТ)

Освен што изгледа убаво, овој ролат ќе ве освои и со својот вкус…

Потребно ви е:

4 јајца, 80 гр брашно, малку прашок за печиво, 40-50-мл масло, 50-100 гр шеќер, 50 мл млеко, 1 лажица какао.

Фил:

1 пудинг од ванила, 1 ванилин шеќер, 300 мл млеко, 50 грама, маргарин, 1 лажица шеќер во прав.

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот и додадете го брашното со прашокот за печиво, маслото, млекото, па сето тоа добро изедначете го. Поделете ја смесата на половина. Во едната додадете какао и добро измешајте. Плехот обложете го со хартија за печење, па најпрвин сипете го светлиот дел, па израмнете го, а одозгора додадете го темниот дел па полека израмнете. Со долниот дел од лажицата размешајте движејќи ја лажицата во сите страни низ плехот, а потоа протресете. Печете на 190 степени околу 15-20 минути.

Печениот ролат истресете го на работната маса и завиткајте го да се олади. Изматете го маргаринот со шеќерот во прав. Сварете го пудингот, засладете го по желба и оладете го. На крај изматете го со сматениот маргарин.

Премачкајте го ролатот и завиткајте го повторно и оставете го да се излади 2-3 часа.

Целата постапка погледнете ја во следното видео…

Слични објави

Сопругата на Новак Ѓоковиќ со прекратко мини-здолниште! (ФОТО)

Васко Спасоски

Силвестер Сталоне запрепасти многумина со новиот изглед (ВИДЕО)

Еспресо

Роден е главниот текстописец на „Alice in chains“, Иги Поп издаде деби албум со Дејвид Боуви и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Земјотресот и ја оштети куќата, па водителката Николина Пишек објави фотка од ќерката и упати силна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Igor

Седум стајлинзи, жешки пози и секси манекен од Италија: Анастасија Ражнатовиќ објави нов видеоспот!

Васко Спасоски

Остави Коментар

5 × оне =

Слични објави

Од короновирус почина свештеникот што тврдеше дека Бог е поголем од вирусот

Еспресо

Лепа Брена го знае лекот за коронавирусот – ПРСКАЈТЕ ОД ОВА ВО УСТА ТРИ ПАТИ ДНЕВНО (ФОТО)

Еспресо

Цеца доби романтичен подарок од мистериозна личност! (ФОТО)

Еспресо

Што предвидува Нострадамус за 2020 година: Монархот „кој најдолго владее ќе умре“

Слободен печат

На овие четири места сте безбедни од коронавирус

Еспресо

Jадења кои само предизвикуваат поголема глад

Igor