Полнет модар патлиџан на турски начин (РЕЦЕПТ)

Состојки:

2 поголеми модри патлиџани
500 грама јунешко мелено месо
1 кромид
2 домати
2 чешниња лук
1 китка магдонос
200 милилитри масло за јадење
сол
црн пипер
павлака

Подготовка:

Модрите патлиџани убаво измијте ги и отстранете им ги рачките. Потоа, пресечете ги на половина, посолете ги и оставете ги да отстојат околу 15 минути за да ја испуштат водата која се наоѓа во нивниот состав.

Додека чекате модрите патлиџани да отстојат, во тава на оган загрејте го потребното количество масло за јадење и во него додајте ги ситно исечканиот кромид и лукот. Кратко пропржете, а потоа додајте го меленото месо. Пржете околу 15 минути, а потоа тргнете го од ринглата.

Смесата со меленото месо убаво зачинете ја и во неа додајте ги ситно сечканите домати што претходно сте ги излупиле.

Со вака подготвената смеса, наполнете ги модрите патлиџани.

Вака подготвените патлиџани, печете ги во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу 20 минути.

Кога ќе бидат убаво испечени, послужете ги топли во комбинација со павлака во која ќе додадете ситно сечкан свеж магдонос.

Слични објави

Шпанска пита со спанаќ

Еспресо

Пробајте ги највкусните солени крофни од тиквички (ВИДЕО)

Igor

БОЗА – традиционален пијалак за спас од горештините

Igor

Поранешниот партнер на Станија влегол во ресторанот, ја грабнал за рака и ја одвел со себе!

Васко Спасоски

Пет месеци по породувањето, Сека Алексиќ се соблече во бикини: Треба уште доста да се работи… (ФОТО)

Васко Спасоски

Освежува и засладува: Превкусен десерт со јагоди за топлите денови (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

деветнаесет − петнаесет =

Слични објави

Жена феномен – Родена да ги забавува луѓето и можеби нема да победи во шоуто, но ќе биде инспирација за многумина (ВИДЕО)

Еспресо

Дејвид Боуви пред да почине, долго време се борел со рак на панкреасот

Еспресо

Забавата за која зборува светот: Кајмакоски пееше за Новак Ѓоковиќ! (ФОТО)

Пот­пе­че­ни ма­ка­ро­ни со тик­вич­ки и си­рење

Igor

Пудинг торта со ролери (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Не користете пластичен прибор додека готвите: Хемикалиите стигнуваат до храната!

Igor