Подзаборавен народен лек: Направете си карамелизиран шеќер со маргарин и млеко

Карамелизираниот шеќер на кој ќе му додадете малку маргарин и млеко е напиток од нашето детство, со кој се лекуваа сите деца кога родителите ќе забележеа дека се појавуваат првите симптоми на настинка. Сепак, овој народен лек, од година во година, сѐ помалку се користи, бидејќи во него се содржани состојки какви што е маргаринот и шеќерот, кои пак според нутриционистите, не се препорачливи.

Сепак, доколку сте од оние на кои ваквите состојки не им претставуваат никаков проблем да им ги даваат на децата кога ќе почувствуваат први симптоми на грип, добро е да знаете дека освен традиционалниот начин на подготовка, постојат и уште два други начини за да го направите овој народен лек.

1. Шеќер, млеко и маргарин

Овој начин на подготовка воедно е и најчест. За да го подготвите, треба да имате шеќер, млеко и маргарин. За да го направите, во сад ставете го шеќерот и оставете го да се карамелизира. Кога ќе зоврие шеќерот, внимателно додајте му млеко и мешајте додека не се растопи. Потоа додајте малку маргарин (а многумина додаваат и свинска маст) и почекајте да се растопи. Потоа, напитокот истурете го во часа и веќе може да се пие.

2. Млеко, маргарин и мед
Загрејте го млекото до точка на вриење а потоа во него додајте го маргаринот. Кога маргаринот ќе се стопи, тргнете го настрана и мешајте уште неколку минути. Потоа додајте го медот и ставете го напитокот во чаша.

3. Шеќер, млеко и жалфија
За да го подготвите овој народен лек, во тенџере на оган ставете го шеќерот. Карамелизирајте го, а потоа во него додајте млеко. Мешајте сѐ додека шеќерот не сте стопи. Добиената течност тргнете ја од оган и во неа додајте неколку ливчиња жалфија. Откако ќе се олади, процедете ја и пијте ја во мали голтки.

Слични објави

Деми Роуз откри премногу – Позирање на Алпите какво што не сте виделе досега! (ФОТО)

Еспресо

Били Ајлиш со јасна порака во песната за најновиот филм за Џејмс Бонд: Нема време за умирање! (ВИДЕО)

Еспресо

Деми Мур покажа дека проѕирното не мора да биде и вулгарно (ФОТО)

Еспресо

Експлодира кавгата меѓу Цеца и Чедомир во емисија во живо: Зошто бев уапсена за убиството на премиерот? (ВИДЕО)

Еспресо

Фотографија од Лепа Брена во изолација: Еве како пејачката игра карти со својата пријателка! (ФОТО)

Еспресо

Никогаш не се предава, а колку е постар, толку е подобар: Психолошки профил на хороскопскиот знак Јарец

Еспресо

Остави Коментар

дванаесет − 3 =

Слични објави

Почна обложувањето за Евровизија 2020: Според обложувалниците, Македонија ќе заврши на 38. место

Еспресо

Храброста не им е силна страна: Ова се најголемите кукавици во хороскопот

Слободен печат

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Еспресо

Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

Теодора Циклевска

Ентони Хопкинс знае да се забавува дома, а има и одлично друштво! (ВИДЕО)

Еспресо

Неверојатнатата Елин со својата фантастична фигура ги руши стереотипите (ФОТО)

Еспресо