Пенасти крофни од рерна: Меко тесто полно фил! (РЕЦЕПТ)

Кога ќе го подготвите овој десерт куќата ќе ви мириса на дом…

Потребно е: 200 мл млеко, 20 гр квасец, 1 лажица шеќер, 1 лажичка маргарин, 2 јајца, 200-450 брашно, малку сол, кора од лимон.

За прелив: џем, шлаг или како крем, шеќер во прав и 1 ванилин шеќер

Подготовка: Во малку млеко додадете истрошен квасец, јајца, шеќер, маргарин, кора од лимон, брашно и добро измесете го тестото. Покријте го да се одмори па премесите.

Кога тестото ќе одмори повторно премесете го. Посипете малку брашно и ставете го нараснатото тесто, па израмнете го со сукало.

Од тестото со дебелина од 1,5 см вадете со чаша кругови и редете ги во плех кој е обложен со хартија за печење. Рерната вклучете ја на 200 степени па намалете ја на 180 степени.

Печете ги крофните околу 25 минути. Печените крофни покријте ги со крпа да се изладат.

Избушете дупка на крофните за да го ставите филот, па со шприц вметнете го филот. Изборот е на вас: џем, шлаг или чоколаден крем.

Посипете со прав шеќер. Уживајте во воздушестите и пенасти крофни.

Слични објави

Бојата на долната облека кај жените открива каков љубовник е таа во кревет!

Еспресо

На диета сте? Овие 6 вкусни напитоци ќе ве наполнат со енергија

Теодора Циклевска

Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО)

Еспресо

Маска против брчки од само две состојки

Еспресо

Видела како странец и става нешто во пијалокот: Ги заменила чашите и доживеала морничава сцена

Еспресо

Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

деветнаесет + 19 =

Слични објави

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Igor

Брз рецепт за плескавички од компири (РЕЦЕПТ)

Еспресо

20 лесни начини за чистење на вашиот дом во само неколку минути (ВИДЕО)

Igor

Промени во урината кои укажуваат на проблем

Igor

Брз колач со јаболка (ВИДЕО)

Igor

30 паметни трикови за полесно снаоѓање во кујната (ВИДЕО)

Igor