Овој викенд заблажете се со вкусната и лесна – Цимет торта

Погледнете како да ја подготвите оваа брза и вкусна цимет тортичка…

Состојки:

5 јајца

300 грама кафеав шеќер

1 ванилин шеќер

100 милилитри јогурт

2 лажици масло

300 грама мелени ореви

150 грама гриз

малку кора од портокал

прстофат сол

1 голема лажица цимет

5 помали рендани јаболка

1 прашак за печиво

10 лажици брашно

1 литар вода

800 грама шеќер

Подготовка:

Во подлабок сад одвојте ги белките од жолчките и во белките додадете го шеќерот. Со миксер, убаво изматете ги белките а потоа во посебен сад започнете со матење на жолчките во кои сте ги додале кората од портокал, маслото и јогуртот. Потоа додадете ги оревите, гризот, брашното, циметот и прашокот за печиво.

На крај, додадете ги јаболката и полека помешајте го и снегот од белки. Истурете ја смесата во тава за печење и печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

На крај, оставете го пандишпанот да се излади, а за тоа време подгответе го шербетот.

Истурете го врелиот шербет врз изладениот пандишпан и со тоа тортата ви е готова.

Слични објави

Совршен додаток на кафето – Домашни кроасани со ореви

Igor

Италијански професор тврди дека коронавирусот ги уништува белите дробови до непрепознатливост

Еспресо

Изгледајте и чувствувајте се одлично! – Осум неопходни витамини за жените

Слободен печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите совршени тела на плажа (ФОТО)

Еспресо

Манекенката која го носеше називот „Тело“ открива: Еве што „јадев“ за да ја одржувам линијата! (ФОТО)

Еспресо

Префинета чоколадна мус торта

Igor

Остави Коментар

15 + седум =

Слични објави

Вознемирувачки детали за самоубиството на внукот на Елвис Присли испливаа на површина! (ФОТО)

Еспресо

Заврши 11 сезона на „Еден на Еден“: Во последната емисија ќе ја видите екипата на едрење по грчките острови! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Откриен голем гаф со кој Меган го засрамила принцот Хари

Еспресо

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Igor

Како секогаш да подготвите НАЈВКУСНИ ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА?

Igor

„Бијонсе со години лаже! Таа не е црна, туку е бела и потекнува од Италија – се вика Ан Мари Ластраси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски