Одличен предлог за денешниот ручек: Пикантни крцкави крилца од рерна (РЕЦЕПТ)

Направете го овој рецепт и уживајте во превкусните залчиња… превкусни пикантни крцкави крилца.

Состојки:

1 кг пилешки крилца

100 грама мед

50 грама кафеав шеќер

50 мл соја сос

1 лажица лимонов сок

парче ѓумбир

profimedia

Подготовка:

– Помешајте го медот, шеќерот, соја сосот и лимоновиот сок во една чинија, а пилешкото избришете го со хартиен брисач.

– Ѓумбирот излупете го, па ситно исецкајте го и помешајте го со подготвената смеса.

– Маринирајте ги крилцата во фрижидер најмалку еден час, а треба да бидат покриени со пластична фолија.

– Печете ги отприлија 40 минути во загреана рерна на 220 степени, се додека кожичка да порумени и да добие кафена боја.

-Преостанатата маринада зачувајте ја, загрејте ја на тавче и почекајте две три минути.

Пријатен ручек!

Слични објави

Зимски десерт со јаболка и чоколада

Теодора Циклевска

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ НЕКОГАШ: Од каде доаѓа името на шопската салата?

Igor

Среќно семејство – Како да ја одржите среќата во вашиот дом?

Igor

Совршен десерт без многу мака, еве како да го подготвите познатиот „Магичен колач“ (ВИДЕО)

Igor

Превкусно рижото со шампињони – Идеалното јадење за летните горештини (РЕЦЕПТ)

Igor

СЕЗОНА НА ЗИМНИЦИ: Домашен традиционален македонски ајвар (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

пет × два =

Слични објави

„Убавицата и ѕверот“: Вистинскиот пар што се крие зад приказната

Слободен печат

Чоколадни коцки со ореви готови за 5 минути

Igor

Промени во урината кои укажуваат на проблем

Igor

Џенифер Лопез на удар на стриптизерката: Само јас ја знам вистината

Igor

Летна комбинација за десетка: Џенифер Анистон не знае да погреши (ФОТО)

Igor

Виенска штрудла со јаболка, рецепт кој ќе ве врати во детството

Igor