Неодолив десерт од Јужна Америка ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Еве како да го направите овој вкусен чоколаден колач БЕЗ БРАШНО И ШЕЌЕР

Овој едноставен и брз чоколаден колач за подготовка доаѓа од Јужна Америка, а го освои целиот свет, погледнете и зошто.

Состојки:

4 јајца
2 портокали
200 грама ореви, бадеми, лешници или кокос
половина лажичка сода бикарбона
100 грама црна чоколада
200 мл неутрална павлака за варење

Подготовка:

1. Портокалите прво потопете ги во раствор од сода бикарбона и оставете ги да отстојат половина час, потоа варете ги околу половина час додека да омекнат.

2. Сомелете ги добро во блендер, додадете ги јајцата и јаткастите плодови, претходно сомелени и малку сода бикарбона. Печете на 200 степени околу 20 минути.

3. На оган сварете ја неутралната павлака па во неа додадете го чоколадодто додека да се растопи. Прелијте го готовиот и малку изладен колач. Разладете го во фрижидер и послужете.

Слични објави

Кралицата Летиција беспрекорна и во фустан кој може да си го дозволи секоја жена (ФОТО)

Igor

НЕВОЗМОЖНО: „Стар сум, никој повеќе не ме сака“ (ФОТО)

Igor

Жена феномен – Родена да ги забавува луѓето и можеби нема да победи во шоуто, но ќе биде инспирација за многумина (ВИДЕО)

Еспресо

Кутрата Меган Маркл: Ѝ се случи мала незгода, а јавноста како едвај да чекаше (ФОТО)

Слободен печат

Имала повеќе од 100 љубовници, а еден ден по породувањето сакала да се убие: Фаталната Брижит Бардо (ФОТО)

Igor

Вашето тело мириса непријатно? Овој напиток ќе ви помогне да го решите тоа!

Igor

Остави Коментар

12 + пет =

Слични објави

Торта „Љубовно гнездо“

Еспресо

Нека не ви биде здодевно – Направете ги овие едноставни колачиња со пиво (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Габриела Копачева – Барсова: Огледалце, огледалце мое, кажи ми на светот најубав кој е?

Слободен печат

Ирски палачинки од компири – Задолжително пробајте ги!

Еспресо

Домашен рецепт за подготовка на вкусна рибја чорба! (ВИДЕО)

Еспресо

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Igor