Нема да можете да им одолеете на овие прекрасни мафини со само четири состојки! (ВИДЕО)

Како и многу обожаватели на вкусни десерти, веројатно не сакате да поминувате часови подготвувајќи ги за време на летото. Ова е причината зошто во последниве денови повеќето луѓе бараат експресни рецепти, а бонусот е дури и ако рецептот не содржи егзотични состојки кои тешко може да се најдат.

Еден таков рецепт е за мафините чија подготовка нема да ви одземе повеќе од 20 минути, а шансите да веќе ги имате сите потребни состојки се големи. Покрај тоа, од еден рецепт ќе добиете дури два вида вкусни мафини.

Состојки (за 12 мафини):

9 банани
1 ½ чаши путер од кикиритки (360 гр)
½ чаши какао во прав (60 гр)
1 ½ чаши боровинки (150 g)

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 ° C
2. Во сад измешајте ги бананите со вилушка
3. Додадете го путерот од кикиритки и промешајте додека не се комбинира смесата
4. Поделете ја смесата во две чинии
5. Додадете какао во прав во една чинија и добро измешајте
6. Додадете боровинки во другиот дел од смесата и добро измешајте
7. Наредете ја смесата во садови за мафини
8. Печете 18-20 минути
9. И тоа е тоа! Добар апетит! ⁣

Слични објави

Неодоливо пенасти и вкусни: Црвени палачинки! (ВИДЕО)

Igor

Хороскоп за 7 август: Каков ден ве очекува на крајот на работната недела

Еспресо

Совршено за велигденската трпеза: Салата од зеленчук и варени јајца

Igor

Дали е штетен белиот ориз?

Igor

ПРЕКРАСЕН ЛЕТЕН ВКУС: Торта со лубеница и наполитанки (РЕЦЕПТ)

Igor

Водителката Хелена Роза го прослави 43-от роденден во Нов Зеланд! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

седумнаесет + тринаесет =

Слични објави

Лепа Брена го искара Виктор за старлетите: Сандра е добра девојка!

Еспресо

Германски колачиња со зачини

Igor

Шест милиони лајкови за бесната Џенифер Анистон: Носете ги проклетите маски!

Еспресо

Шпански уметник прави слики кои остаруваат додека поминувате покрај нив (ВИДЕО)

Еспресо

Поздрав од купечкиот: Направете сами домашен интегрален леб

Igor

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски