Намирници кои траат многу подолго од рокот на траење кој го пишува на нив

Многумина не знаат дека датумот кој го пишува на некои производи всушност не е нивниот краен рок на траење.

Овие датуми кај некои производи се само насоки, а не се задолжителни и строги, па не треба слепо да им се придржувате, посебно кога се во прашање одредени производи, пишува Инсајдер.

Погледнете за кои намирници се работи:

1. Суви тестенини

Сувите тестенини можат да го зачуваат својот квалитет една до две години подолго отколку што пишува на нивната кеса. Но, ова не го применувајте и на останатите тестенини – замрзнатите можат да траат само четири до пет дена подолго од пропишаното.

2. Јајца

Без разлика на тоа што пишува на пакувањето, јајцата можат да се користат три до пет недели подолго од напишаниот датум. Сепак, колку што јајцете е посвежо, толку е и повкусно, па подобро е што побргу да го искористите.

3. Месо

Сите видови на месо можат да траат многу подолго ако ги замрзнете.

Замрзнатото мелено месо може да го зачува квалитетот и по три до четири месеци, додека пилешкото може да стои во фрижидер и до една година.

Кога станува збор за рибата, таа го одржува квалитетот шест до девет месеци ако се чува замрзната.

4. Сирење

Сите видови на сирење генерално траат подолго од официјално пропишаниот рок. Се додека не добие непријатна миризба, односно ако сирењето по некое време има иста миризба како кога сте го купиле, тогаш е сосема безбедно за јадење.

5. Млеко

Млекото може да го задржи истиот квалитет и пет дена повеќе од рокот на траење кој го пишува на пакувањето. Тоа зависи од количината на мастите во него. Млекото со пониско ниво на масти може да го надмине рокот на траење од седум до десет дена, додека она со повеќе масти има рок на траење од пет до седум дена повеќе од пропишаното. Расипаното млеко ќе го препознаете по тоа што ќе се појават грутки во него и ќе има кисела миризба.

6. Конзервирана храна

Доколку конзервата е неотворена, храната која се наоѓа во неа може да трае значително подолго од истакнатиот рок на траење. Со исклучок на доматите и ананасите, кои содржат висока количина на киселини, конзервираниот зеленчук и некои конзервирани супи можат безбедно да се јадат и година до две по истекот на рокот на траење. Конзервираното месо трае и подолго – од три до пет години.

7. Леб

Сечканиот леб може да го одржи својот квалитет три до четири дена по рокот на траење ако се чува во фрижидер.

Слични објави

Пенасти крофни од рерна: Меко тесто полно фил! (РЕЦЕПТ)

Igor

Совршен за после ручекот: Чоколаден мус од 3 состојки – Поубав, но и полесен десерт нема да најдете! (ВИДЕО)

Еспресо

Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви

Igor

Проверено: Оригинален рецепт за ТЕЛЕШКА ЧОРБА без запршка

Igor

Сочни печени домати (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Мафини со смрзнато овошје

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет − шест =

Слични објави

КАКО ОД СЛАТКАРНИЦА: Чоколаден колач со три состојки

Igor

Интегрални варени гевречиња (РЕЦЕПТ)

Igor

Домашна пита со спанаќ

Слободен печат

Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка

Igor

Неодоливо пенасти и вкусни: Црвени палачинки! (ВИДЕО)

Igor

Подгответе највкусен зимски сладолед од тиква

Слободен Печат