НАЈЛЕСЕН РЕЦЕПТ за бела пита од макарони

Овој рецепт за бела пита од макарони е идеален за појадок или за вечера, прелесно се прави, а вкусот е одличен.

Потребни состојки:

500 гр макарони
1 литар млеко
3 чаши јогурт
5 јајца
150 гр сирење (по желба и повеќе)
Сол, бибер и зачини

Подготовка:

Макароните ставете ги во тава за печење. Во сад изматете ги јајцата, па измешајте со млекото и јогуртот. Додадете го ренданото сирење и зачините. Промешајте, па сипете ја смесата врз макароните. Измешајте убаво.

Оставете макароните да отстојат околу еден час. Потоа печете во загреана рерна на 200 степени.

Доколку сте љубител на тестенини, погледнете го и следниот рецепт за карбонара:

ГОТОВА ЗА 15 МИНУТИ: Вака се подготвува оригинална италијанска карбонара

Слични објави

ЗА ДОБРО УТРО: Пенеста торта со кафе (РЕЦЕПТ)

Igor

Пензионерка (80) јавно го опишува првиот секс со својот 35-годишен дечко: Утредента не можев да се движам! (ВИДЕО)

Еспресо

НЕМА СЛУЧАЈНОСТИ: Пазете се од оние кои обожаваат џин-тоник

Igor

Хајди Клум ќе ви објасни како се носи ТЕКСАС од глава до пети (ФОТО)

Igor

ХРАБРО И НЕСЕКОЈДНЕВНО: Би носеле ли „превртено“ омбре?

Igor

Бидете внимателни – Плодови кои имаат скриени отровни делови

Еспресо

Остави Коментар

10 − 7 =

Слични објави

Меган Маркл како модна инспирација: Формула за облекување која од секоја жена прави дива (ФОТО)

Igor

Три БЕСПЛАТНИ нешта кои славните ги користат за блескав тен

Igor

Како да познаете дали имате брз метаболизам?

Igor

Превкусен леден чоколаден десерт (РЕЦЕПТ)

Igor

Мали и вкусни банини колачиња

Igor

Заборавете на мастиките и ментол бонбоните: Овој напиток моментално ви го освежува здивот

Igor