На диета сте? Овие 6 вкусни напитоци ќе ве наполнат со енергија

Доколку сте на диета и немате замислено што би јаделе, еве рецепт за шест вкусни напитоци кои се одлична замена за ужина.

1.Смути во комбинација со овошје и зеленчук

Состојки:

 • 1 шолја замрзнати боровинки
 • 1 шолја замрзнати јагоди
 • 2 шолја млад спанаќ
 • 2 лажици мед
 • 1 ¼ шолја вода
 • 3,4 супени лажици бадеми
 • 1 лажица ленено семе
 • Мало парче ѓумбир, излупен и исечкан
 • ¼ овесни снегулки

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер, а кога ќе се соединат, уживајте во богатството на вкусовите.

 2. Совршено смути со јаболко

Состојки (за едно лице):

 • 1 јаболко
 • половина лажичка цимет
 • 1/8 лажичка свежо изрендано морско оревче
 • половина шолја јогурт
 • 2 супени лажици млеко
 • 1 шолја мраз
 • цимет за декорација

Подготовка:

Соединете ги состојките во блендер и украсете со цимет.

 3. Смути за концентрација

Состојки:

 • 1 шолја боровинки
 • 1 шолја сок од калинка (или калинка со малку вода)
 • 2 лажици од зелениот дел на изникната пченица
 • ¼ шолја бадеми
 • 1 авокадо (може, но не мора)

Подготовка:

Изблендирајте ги состојките и уживајте во здравиот напиток.

4. Смути од ананас

Состојки:

 • 1 шолја вишни, замрзнати
 • 1 шолја парченца ананас
 • 1 шолја сок од портокал
 • половина банана
 • Половина шолја јогурт

Подготовка:

Прво ставете го сокот од портокали во блендерот, потоа додадете ги другите состојки.

5.Смути Бери – ванила сензација

За 2 смути е потребно:

 • половина шолја замрзнати малини
 • Половина шолја замрзнати јагоди
 • ¾ шолја незасладен сок од ананас
 • 200 мл јогурт
 • eкстрат од ванила

Подготовка:

Блендирајте додека добиете компактна смеса.

6. Смути со свежи зачини

Состојки:

 • 200 гр замрзнати малини и 200 гр замрзнати јагоди
 • свеж ѓумбир (за појак вкус 4-5 резанки за поблага варијанта 3 резанки)
 • 5-6 средни листови свеж босилек
 • 4 листа свежо или сушено нане
 • 400 мл вода (може и газирана)
 • Шеќер/мед или засладувач

Подготовка:

Сè заедно изблендирајте.

 

 

 

Слични објави

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Еспресо

Тијана Дапчевиќ пред 25 години: На оваа фотка ниту сестрата Тамара не би ја препознала (ФОТО)

Васко Спасоски

Хороскопски знаци кои до крајот на март ги очекуваат нови можности но и големи предизвици

Еспресо

За вас пронајдовме неколку волшебни пролетни фотографии: Погледнете ги!

Еспресо

Ефто Пупиноски: И јас и Дино Мерлин наполнивме плоштади, ама јас пеев за 40 пати помала цена!

Васко Спасоски

Похован леб со чоколадо и банана: Ова е подобро и од палачинки! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

6 + два =

Слични објави

Шест начини како со стил да носите марама во коса! (ВИДЕО)

Еспресо

Супер директор: Им поделил на вработените 1,6 милиони долари што ги заработил на берза

Еспресо

Јосипа Лисац: Умот ми е барем 30 години помлад од 70-те години што ги полнам!

Васко Спасоски

Сте слушнале ли за црна лимонада? Ќе ви го препороди организмот, а можете сами да ја направите

Слободен печат

Дали ќе го препознаете ова преслатко девојче кое денес полни 29 години и е една од најбараните манекенки? (ФОТО)

Еспресо

Во чии раце ќе заврши наследството на Кирк Дагас од 60 милиони долари?

Еспресо