Мафини со смрзнато овошје

Состојки:

300 грама брашно
1 прашок за печиво
малку сода-бикарбона
малку сол
200 грама путер
200 грама шеќер
2 јајца
200 милилитри слатка павлака
100 милилитри млеко
300 грама сврзнато овошје
екстракт од ванила

Подготовка:

Најпрвин вклучете ја рерната на 180 степени и оставете ја да се загрее.

Потоа во подлабок сад измешајте ги брашното, прашокот за печиво, содата и солта. Во друг сад изматете путер и шеќер додека да добиете пенеста смеса. Додајте ги јајцата и ванилата, па продолжете со матење. Додајте ја павлаката и измешајте со лажица.

Во оваа смеса додајте ја мешавината со брашното, а на крај и млекото. Измешајте и кога ќе се изедначи смесата, додајте го и смрзнатото овошје.
Оваа смеса ставајте ја во корпички за мафини. Печете 20 минути.

Слични објави

Идеја за вечера: Шпагети од рерна

Igor

Цезар салата според оригиналниот рецепт на Цезар Кардини

Слободен Печат

ЕДНО ЈАБОЛКО ПРЕД СЕКОЈ ОБРОК: Промените ќе ги забележите по помалку од еден месец

Igor

Брз и лесен колач со чоко-лешник крем и кокос (РЕЦЕПТ)

Igor

Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Еспресо

Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

Еспресо

Остави Коментар

12 + 16 =

Слични објави

Тажни зборови на Џокер за брат му кој се предозирал: Го чувствувам, како да е постојано тука и ме води… (ФОТО)

Васко Спасоски

Пронајдена е мртва во када пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Витни Хјустон, поп-дива со ангелски глас

Еспресо

Погледнете ексклузивни снимки: Елена Велевска во новиот спот како Моника Белучи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Потресна исповед на вдовицата на Шабан Шаулиќ: Тој за мене е на некој далечен пат, еден ден ќе му се придружам! (ФОТО)

Васко Спасоски

РИЈАНА ПРЕСЕЧЕ: Пејачката ја прекина тригодишната врска со милијардерот Џамил

Еспресо

Ни трага ни глас од МАШКИТЕ ЧЛЕНОВИ на семејството: Анџелина Џоли на прошетка со трите ќерки! (ФОТО)

Igor