Летна старинска супа

Состојки:

350 грама компир
50 грама путер
1 главица лук
1 тиквичка
100 грама листови од блитва
1 коцка зеленчукова супа
сол и црн бибер

Подготовка:

Потребниот зеленчук за подготовка на овој рецепт, убаво измијте го и ситно исечкајте го. Потоа, ставете го во тава на оган во која сте додале малку путер и кратко пропржете го. Вака подготвениот зеленчук, префрлете го во блендер и убаво миксирајте ги сите состојки.

Во тенџере, ставете вода (околу еден литар) и сварете ја зеленчуковата коцка. Потоа во тенџерето додајте го и миксираниот зеленчук.

Варете ја супата околу 15 минути. На крај зачинете.

Напомена: Доколку постите, наместо путер додека го пржите зеленчукот можете да додадете масло за јадење.

Слични објави

Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Еспресо

Лек за 100 болести: Боровинките се едни од најлековитите овошки

Еспресо

Пита со шунка без кори: Оброк кој засекогаш ќе го запаметите (РЕЦЕПТ)

Igor

Британското кралско семејство полудува по оваа торта: Чоколадна фантазија која не се пече!

Igor

Сезона на карфиол: Направете си превкусна чорба

Igor

Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

седумнаесет − 7 =

Слични објави

Сега и на плажа е можно да го сокриете вишокот килограми: Трик со бикинито кој веќе го користат и светските ѕвезди (ФОТО)

Еспресо

Лежерно а толку моќно – Кралицата Летиција уште еднаш им одржа модна лекција на сите! (ФОТО)

Еспресо

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

Цвет пита: Појадок за ден полн енергија!

Igor

Ролат со мелено месо и пиперки (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Три грешки што често ги правиме кога е појадокот во прашање

Igor