Колачиња со тиква

Состојки:
250 грама маргарин
1 лажица мед
200 грама шеќер
150 грама сечкани ореви
100 грама суво грозје
1 прашок за печиво
600 грама брашно
1 чаша пасирана печена тиква

Подготовка:
Најпрво изматете го маргаринот со шеќерот и медот. Додајте ги другите состојки и измесете убаво да се соедини. Од тестото извадете топчиња, малку сплескајте ги и редете ги во плех обложен со хартија за печење.

Печете во загреана рерна на 180 степени, околу 15 минути.

Кога се печени и изладени, по желба може да се посипат со шеќер во прав.

Слични објави

Солена торта на италијански начин (ВИДЕО)

Igor

Пробајте ги највкусните солени крофни од тиквички (ВИДЕО)

Igor

Домашна пита со спанаќ

Слободен печат

Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Што ги прави жолтите и портокаловите намирници здрави за вас?

Igor

Ќе ве воодушеви овој прелиен колач без брашно

Igor

Остави Коментар

12 − осум =

Слични објави

Зеленчук кој помага во хидратација на телото

Igor

Безглутенска бонжита со црно чоколадо

Igor

Префинета чоколадна мус торта

Igor

ИЗБЕГНЕТЕ ТРУЕЊЕ: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Igor

Малку поинаков појадок или закуска – Превкусни брускети со домати и босилек

Igor

ДОБРИ ВЕСТИ: Пицата е одличен избор за појадок

Igor