Колач со два вида на овошје: Лесен и воопшто не е скап (РЕЦЕПТ)

Денес ви нудиме предлог за овој мек колач, кој содржи два вида на овошје.

За рецептот потребно ви е:

100 грама гриз

150 грама брашно

5 јајца

200 мл јогурт или млеко

Кора од лимон

1 прашок за печиво

2 кесички ванилин шеќер

100 мл масло

100 грама шеќер

400 грама диња

200 грама вишни

За посипување:

1 кесичка ванилин шеќер

Прав шеќер

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го брашното, гризот и прашокот за печиво, сето тоа просеано, додадете јогурт или кисело млеко, масло, кората од лимон, и се добро изедначете.

Потребен ви е плех 30 х 20 см, премачкајте го со масло и наросете го со брашно, па сипете и изедначете. Дињата исчистете ја па со калап извадете топчиња, издлабете ги топчињата и во средина ставете вишни, па потоа распределете ги по тестото.

Печете во загреана рерна на 200 степени 40 до 50 минути за колачот убаво да се испече.

Посипете го колачот со ванилин шеќер и прав шеќер и пресечете го кога целосно ќе се олади.

Уживајте!!!

Слични објави

Југословенска торта

Слободен печат

Фризури кои им пркосат на годините (ФОТО)

Igor

Морате да ги имате: Модни парчиња кои ќе се носат оваа есен (ФОТО)

Igor

Интересни факти за бебињата родени во април

Igor

Плетен костим за капење: Преубав, единствен, женствен, романтичен

Igor

Катерина Шехтанска: И во изолација физички сме активни

Александра Велинова

Остави Коментар

16 − 4 =

Слични објави

Само две состојки ги сочинуваат НАЈЗДРАВИТЕ БОМБИЦИ НА СВЕТОТ: Рецепт за ГРЧКИ ПОЈАДОК стар преку 6000 ГОДИНИ!

Igor

Мермерни јајца

Igor

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

Задолжително мора да го пробате нивниот вкус – Мафини со боровинки и банана (РЕЦЕПТ)

Еспресо

За да бидете во тренд набавете си некои од овие ОЧИЛА ЗА СОНЦЕ

Igor

Грешки што најчесто доведуваат до прејадување

Еспресо