Ќе ви ги задоволи сетилата: Пикантна пилешка супа

Состојки:

250 грама пилешко месо
неколку чешниња лук
1 главица кромид
50 грама масло за јадење
1 лута зелена пиперка
1 домат
сол
100 милилитри слатка павлака
2 жолчки

Подготовка:

Во тенџере ставете го маслото за јадење, а потоа додајте ги ситно исечканиот кромид, ситно исечканиот лук и пиперката што сте ја исечкале на коцки. Кратко пропржете, а потоа во садот ставете ги и парчињата пилешко месо.

Пржете го месото неколку минути, а потоа додајте вода да го облее месото и оставете го убаво да се свари. Кога месото ќе омекне, додајте го блендираниот домат и зачините и продолжете да варите уште неколку минути.

Доколку е потребно, додајте уште малку вода и продолжете да варите. На крај, кога состојките ќе бидат комплетно варени, во садот додајте ги павлаката и изматените жолчки.
Варете уште 5 минути. Со тоа јадењето е готово.

Слични објави

НЕ ВНЕСУВАТЕ ДОВОЛНО ТЕЧНОСТИ? Направете го тоа со помош на храната

Igor

Похован леб со бадеми е вистинско уживање!

Слободен Печат

Брзо и неодоливо вкусно: Колаче со кокос за кое не ви е потребно брашно и шеќер (ВИДЕО)

Igor

Совршен за после ручекот: Чоколаден мус од 3 состојки – Поубав, но и полесен десерт нема да најдете! (ВИДЕО)

Еспресо

Медитерански тортиљи со пилешко месо

Igor

Домашен сок од јагоди БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, одличен за лето (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

20 + седум =

Слични објави

Колач од јаболка кој ќе ве освои со својот вкус и арома (РЕЦЕПТ)

Igor

Не користете пластичен прибор додека готвите: Хемикалиите стигнуваат до храната!

Igor

Домашен рецепт за подготовка на вкусна рибја чорба! (ВИДЕО)

Еспресо

Домашно топло чоколадо за уживање во дождливите денови (РЕЦЕПТ)

Igor

Здравје во чинијата: Њоки од палента кои веднаш ќе ви дадат сила (РЕЦЕПТ)

Igor

Jадења кои само предизвикуваат поголема глад

Igor